Zemřel zpěvák Karel Gott, mohl by mít státní pohřeb

V úterý v noci zemřel zpěvák Karel Gott ve věku 80 let. Zdravotní problémy měl od roku 2016 a v září potvrdil, že má akutní leukémii, se kterou se léčí.

Úmrtí potvrdila manželka Ivana Gottová:

S nejhlubším zármutkem v srdci oznamuji, že nás včera (v úterý), krátce před půlnocí, po těžké a dlouhé nemoci, opustil můj milovaný manžel Karel Gott. Odešel doma, v tichém spánku, v kruhu své rodiny.

Podle informací TV Nova odjela vdova s dcerami do zahraničí. Před jejich vilou na Bertramce se od středečního rána scházeli fanoušci i přátelé, nosili květiny a truchlili. Gottův dlouholetý přítel a spolupracovník Jan Adam uvedl, že manželka zesnulého zpěváka je vystavena velkému mediálnímu tlaku. Neví se, do které země rodina odjela ani kdy se vrátí. .

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl pro umělce státní pohřeb a svolal mimořádnou schůzi vlády. Později na tiskové konferenci seznámil veřejnost s usnesením.

Vláda zasedla mimořádně a přijala následovné usnesení o návrhu na uspořádání státního pohřbu. Za prvé vláda schvaluje uspořádání státního pohřbu k uctění památky Karla Gotta v případě souhlasu jeho rodiny. My prioritně akceptujeme a samozřejmě čekáme na vyjádření rodiny, jestli si to rodina bude přát.. Za druhé vyhlašuje v den pohřbu den státního smutku. V tento den bude státní vlajka na úředních a veřejných budovách vyvěšena na půl žerdi nebo stožáru. Za třetí ukládá Úřadu vlády ČR zajistit organizaci státního pohřbu podle bodu 1 tohoto usnesení,

oznámil premiér. Prezident Miloš Zeman nařídil na Pražském hradě stáhnout státní vlajky na půl žerdi a to až do pohřbu. Rozhodnutí platí i pro Zámek v Lánech. Jestli se uskuteční státní pohřeb teď záleží jen na rodině Gottových. Pokud si to rodina bude přát, pohřeb bude respektovat i kardinál a pražský arcibiskup Dominik Duka, jak uvedl mluvčí pražského arcibiskupství Stanislav Zeman pro Blesk.

Státní pohřeb je název pro několik ceremoniálních aktů nejvyšší úrovně. Převzetí rakve za účasti armády, převáží se na symbolické místo a následuje rozloučení ve Vladislavském sále, kde se rozloučí veřejnost. Do dnes měli v Česku státní pohřeb pouze prezidenti.  V Británii se takto loučí výhradně s panovníky. Winston Churchill ani baronka Margaret Thatcherová neměli státní pohřeb. Podle bývalého ředitele odboru protokolu kanceláře prezidenta republiky Jindřicha Forejta tímto krokem Hrad porušuje protokol.

Můžu jen odhadovat, ale myslím, že pan premiér chtěl pro Karla Gotta uspořádat důstojný, velký pohřeb a použil v té souvislosti termín státní pohřeb, ten má však jasná pravidla, definici.

uvedl Forejt pro idnes.cz.

Primátor města Plzně, kde se Karel Gott narodil, vyjádřil soustrast na Twitteru:

Zpěvačka Monika Absolonová, kolegyně i blízká přítelkyně Karla Gotta, se na sociálních sítích svěřila se svým zármutkem.

Češi však nejsou jediný národ, který trpí velkou ztrátou. O smrti legendy se píše i v Rakousku, Německu a Švýcarsku.

Karel Gott za svou dlouhou kariéru obdržel spousty ocenění: 42 Slavíků, Zlatou jehlu Polydoru, zlatou a bronzovou Bratislavskou lyru, titul národního umělce, dva Zlaté klíče festivalu Intervize, Zlatou harfu ve Stuttgartu, Trophée nationale v Cannes, Třešňové květiny na festivalu v Tokiu a dokonce i medaili Za zásluhy I. stupně od tehdejšího prezidenta Václava Klause.

 

Barbora Prchalová, Aktu.news