Zdraží se alkohol i cigarety, protože i mzdy narostly

Platy v České republice narostly za posledních necelých deset let o 45 procent, čímž argumentovala ministryně financí Alena Schillerová, která chtěla obhájit záměr zvýšení spotřební daně z lihu a tabáku.

„Rostoucí kupní síla českých občanů zvyšuje dostupnost zboží a služeb, včetně neřestí,” posteskla si ministryně. „Chci upoutat vaši pozornost na růst průměrné mzdy, který mezi lety 2009 a 2018 činil zhruba 45 procent,” uvedla Schillerová.

„Přitom spotřební daň na líh se zvedla naposledy v roce 2010. My její zvýšení provedeme po deseti letech,” uvedla Schillerová. „Když jste jediný, kdo něco může udělat, tak to udělat musíte,” myslí si.
Ministerstvo financí chce zvýšit spotřební daň na půl litru čtyřicetiprocentního alkoholu z 57 korun na 64,50 korun. U cigaret by měla být zvýšená spotřební daň z 27 na 30 procent a co se týče pevné částky, jednalo by se o zvýšení z 2,63 na 2,93 korun za kus.

V roce 2017, kdy bylo před sněmovními volbami, Babišova strana s ministryní Schillerovou slibovali, že daně se zvyšovat nebudou, ale naopak je budou snižovat.

„Za klíčové považujeme předvídatelné a stabilní daňové prostředí. Nebudeme zvyšovat daně, ale naopak je snižovat. U nízko a středně příjmových skupin daně snížíme a u vysokopříjmových skupin daně stabilizujeme a dále nebudeme navyšovat. Vidíme prostor pro snížení sazby DPH, ale důležité je, aby se toto snížení promítlo v cenách pro lidi a nezůstalo v kapsách obchodníků,” toto je z programu ANO pro sněmovní volby 2017.
Zdroj: Program hnutí ANO pro volby do Poslanecké sněmovny 2017

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..