Velká Británie už není v EU

Velká Británie už není úderem páteční půlnoci v Evropské unii. V ulicích ostrovní metropole se v pátek už od ranních hodin mísily davy turistů s odpůrci i příznivci brexitu.

Rušno od ranních pátečních hodin bylo například u sídla premiéra v Downing Street. Tady se sešla skupinka lidí s vlajkou EU. O kousek dál se sešla jiná skupinka, která pro změnu vlajku EU zapálila.

Fanoušci brexitu dávali najevo také svou podporu premiérovi Borisi Johnsonovi – na transparentech, tričkách či kovových plackách připnutých na hrudi.

Odpůrci brexitu zase proklamovali své evropanství, vyjadřovali smutek z britské volby nebo obavy z toho, co se bude dít.
Do konce roku 2020 se bude Velká Británie stále řídit veškerými unijními pravidly a stejná pravidla budou nadále platit i pro obchod. . Britové se jen nebudou účastnit rozhodování a debat.

Také práva občanů EU včetně Čechů žijících v Británii zůstanou nezměněna. Zaručuje to dohoda, kterou s Bruselem vyjednal britský premiér Boris Johnson a schválily ji jak evropský, tak britský parlament.

Pokud by češi chtěli v anglii zůstat do budoucna, budou muset zažádat o status usedlíka.