V Barceloně už lidé protestují pátým dnem. Ochromili dopravu.

Zdroj: Twitter

V pátek se v Barceloně konají mohutné protesty zároveň s generální stávkou. Bouří se kvůli pondělnímu rozhodnutí španělského nejvyššího soudu, jak uvedla agentura DPA. Ten několika politikům udělil vysoké tresty vězení kvůli referendu o nezávislosti z roku 2017.

Ochromená doprava, chaos a násilí. Situace v Barceloně by měla být v pátek zatím nejkomplikovanější. Spojí se generální stávka s protesty. Už byl přerušen provoz na asi dvaceti silnicích a dvou dálnicích. Městská doprava je také omezena. V dopravních špičkách bude provoz zajištěn z padesáti procent a zbytek dne bude fungovat čtvrtina spojů.

Lidé cestující letadlem vyrazili na letiště již ve čtvrtek večer nebo během noci se strachem, že by se ráno nikam nedostali, uvedla španělská televize. Letiště El Prat v Barceloně zrušilo asi čtyřicet letů, hlavně společností Vueling a Iberia.

Stávkují automobilky Seat, dceřiné společnosti Volkswagen, pracovníci přístavu a zavřené zůstaly i obchody katalánského řetězce supermarketů Bonpreu. Do města by v odpoledních hodinách měli dorazit i účastníci pochodů svobody.

Noc ze čtvrtka na pátek byla ve městě vyostřená. Scházely se skupiny demonstrantů s policisty. Radikální straníci zapalovali kontejnery, házeli po policistech dlažební kostky a stavěli barikády. Podle deníku La Vanguradia se na protestech objevily i skupinky ultrafašistů, kteří se snažili útočit na radikální separatisty.

 

Barbora Prchalová, Aktu.news