-
Úspěšná operace cizinecké policie na Pražském okruhu odhalila nové trendy v nelegální migraci
© AKTU.cz, Jiří Forman V úterý ráno se na Pražském okruhu odehrála policejní operace namířená proti nelegálnímu pašování lidí. Čtyři auta přeplněná migranty byla zastavena policií v blízkosti sjezdu na Barrandovský most směrem na dálnici D5.
"Podezření policie směřovalo k nelegální migraci. V zadržených vozidlech se nacházelo 16 osob," uvádí mluvčí policie Violeta Siřišťová. "Aktuálně probíhá identifikace zadržených osob a zjišťování jejich národností," dodala.
Kromě migrantů byli zadrženi také čtyři převaděči, kvůli podezření z organizace nelegálního přesunu lidí přes hranice. Mezi zadrženými migranty byla také jedna žena a dítě. Všechny zadržené osoby byly následně převezeny do sídla cizinecké policie.
Podrobnosti o operaci, která vedla k zadržení dohromady pěti aut, jsou zatím skoupé. Policie prozatím odmítá uvést více informací, ovšem potvrdila, že zásah byl součástí delšího prověřování.
V souvislosti s touto operací policie zastavila také páté auto, které bylo v době zásahu prázdné. Jeho řidič byl zadržen pod vlivem drog, podle informací, které má zpravodajská agentura AKTU.cz k dispozici, stihl vysadit své cestující dříve, než byl zastaven.
Podle informací AKTU.cz byla akce součástí spolupráce mezi pražskou cizineckou policií a celorepublikovým útvarem, pravděpodobně NCOZ. Tyto orgány údajně pečlivě monitorují skupiny obchodníků s lidmi, to také dokládá skvěle realizovaná akce na pražském okruhu.
Podle těchto informací pašeráci využívají čím dál více tuzemských taxislužeb, aby se vyhnuli vzbuzení podezření a zastavení vozidla kvůli zahraniční registrační značce. Také využívají aplikaci Waze, která mapuje policejní hlídky. Těm se snaží převaděči vyhnout. Za každého migrantu, kterého přepraví, dostávají od obchodníků s lidmi převaděči odměnu okolo 100 euro. To je ovšem třeba násobit počtem projetých států, protože většinou takhle zaplatí každému taxikáři v dané zemi. Další peníze pak platí migranti organizátorům celého převodu. Ty se podaří dopadnout jen minimálně. Otázkou také zůstává, kde berou migranti ze Sýrie tisíce Euro na zaplacení cest do Evropy. Většina z nich totiž takové peníze vydělává někdy i několik let.
Zadržení migranti pocházejí převážně ze Syrie. Jejich další osud je v tuto chvíli jasný – budou vyhoštěni zpět na Slovensko, odkud pravděpodobně přijeli, a odtud je čeká cesta do záchytných táborů, pravděpodobně v Řecku. Řidiče, kteří byli při operaci zadrženi, nyní čeká obvinění z pašování lidí.