Teroristický útok na Srí Lance! Nejméně 185 lidí je mrtvých

V neděli došlo na sedmi místech na Srí Lance k výbuchům, jež si vyžádaly nejméně 185 mrtvých a dalších asi 450 osob jsou zranění.

Nejdříve začaly exploze ve třech katolických kostelech a třech luxusních hotelích, poté i v hotelu u Zoo na předměstí Kolomba.

Původně se uváděla čísla o obětech v počtu mezi 42 až 50, později okolo stovky, avšak počty mrtvých se neustále navyšují.

Kdo je odpovědný za tyto útoky ve velikonoční neděli, kdy si lidé připomínají Kristovo zmrtvýchvstání, zatím známé není. Nikdo se k tomu nepřihlásil, avšak bezpečnostní činitel řekl, že útočili sebevražední atentátnící.

„Mnoho lidí bylo zraněno a někteří z nich jsou v kritickém stavu,” sdělil policejní zdroj AFP. Jedna z kolombských nemocnic přijala 254 zraněných, dalších šedesát bylo převezeno do nemocnic mimo hlavní město. Lékaři a další ošetřovatelé byli ze svého volna povolaní úřady do práce.

Nyní české ministerstvo zahraničí zjišťuje, zda mezi obětmi nejsou i občané České republiky.
Zasaženy útokem byly pětihvězdičkové hotely Shangri-La, Cinnamon Grand and Kingsbury, které se nacházejí v Kolombu. V kostele sv. Šebestiána v Kataně je 93 mrtvých, dále ve městě Batticalia je 27 mrtvých. Nevyhnul se tomu ani kostel sv. Antonína na kolombském předměstí Kotahena a později se odehrál sedmý útok v hotelu u zoologické zahrady Dehiwala na jihovýchodním předměstí Kolomba, kde jsou hlášeny dvě oběti.

Arcibiskup z Kolomba kardinál Randžit kondoloval rodinám obětí a vyzval občany k tomu, aby pomohli zraněným darováním krve.

Mimořádná opatření byla také ohlášena v dopravě, kdy například na mezinárodním letišti u Kolomba se musí cestující dostavit na letiště už čtyři hodiny před odletem. Na železnicích je vyhlášeno takové opatření, že osoby nebudou do vlaků pouštěny s velkými zavazadly a navíc budou policisté provádět prohlídky.

Na Srí Lance žije 22 milionů obyvatel, z nichž asi 70 procent jsou buddhisté. Hinduisté pak tvoří asi 12 procent, necelých 10 procent muslimové a 7,6 procent křesťané.

Na Srí Lance v rámci bezpečnostního opatření na dnešní teroristický útok byly vypnuty sociální sítě a mobilní služby.

 

Česká republika sleduje tragickou událost na Srí Lance, k čemuž dodal policejní prezident Jan Švejdar, že nic nenasvědčuje tomu, že by naší zemi hrozilo bezprostřední nebezpečí.

„Policie pečlivě sleduje okolnosti události na Srí Lance a je připravena v případě potřeby přijmout adekvátní opatření. Stovky policistů navíc i tak zajišťují bezpečnost v rámci Velikonočních svátků,“ napsal na Twitter policejní prezident.

 

 

 

 

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..