-
Předzahrádky v Praze: Boje, pokuty a možná korupce úředníků magistrátu
© Facebook Již zhruba tři roky trvá konflikt mezi částí restauratérů v centru Prahy a městem ohledně restauračních předzahrádek. Tento spor se nyní zdá být na pokraji vyřešení, ale situace je stále komplikovaná. Podle radního pro majetek a předsedy komise pro restaurační předzahrádky Adama Zábranského (Piráti) se spory chýlí ke konci, i když není jisté, zda se tak skutečně stane.
Celý příběh začal v březnu 2020, kdy tehdejší vedení Prahy v čele s primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) v absolutním utajení, schválili koncepční materiál Prostupnost a kultivace veřejného prostoru na Královské cestě a Hradebním korzu, který měl radikálně zmenšit či odstranit zahrádky v dané lokalitě. O unáhlenosti tohoto materiálu svědčí, že byl několikrát revidován. V červenci 2021 Praha schválila další zásadní materiál pro restaurační zahrádky, který stanovil pravidla pro jejich vzhled, vybavení a fungování v historickém centru města. Cílem bylo řešit často naddimenzované a vizuálně nevhodné předzahrádky, zejména na Královské cestě a Hradebním korzu. Někteří provozovatelé se nesmířili s novými podmínkami, což vedlo k jejich výpovědi z nájmu. Tito provozovatelé se rozhodli celou záležitost řešit soudní cestou.
Po letech sporů byli provozovatelé vyzváni městem v dopisu od radního Adama Zábranského v červenci 2023 o uspořádání vztahů týkajících se restauračních zahrádek. Naprostá většina tuto výzvu uposlechla a stáhla probíhající žaloby a přistoupila na nové podmínky v daném termínu v domnění, že tím předejdou pokutám, jak bylo odhlasováno v Komisi pro předzahrádky. Po tomto kroku přišel šok, kdy provozovatelé, kteří se soudili, obdrželi od města několikamilionové pokuty za užívání prostor za období soudních sporů. Zábranský tvrdí, že město nikdy neslíbilo odpuštění pokut výměnou za stažení žalob, což je v rozporu se zápisem dané komise.
Restauratéři dlouhodobě kritizují neochotu města diskutovat o podobě předzahrádek a slevit z nároků na jejich vzhled. Vadí jim například zmenšení maximální velikosti předzahrádek až o dvě třetiny a nařízení odstranit markýzy, což podle nich činí provozování zahrádek problematickým. Provozovatelé také argumentují, že fungování pouze ve vnitřních prostorech není ekonomicky udržitelné, což by mohlo vést k uzavření podniků a jejich nahrazení fastfoodovými řetězci, proti čemuž se dlouhodobě brání.
Podle předsedy Hospodářské komory Prahy 1 Filipa Dvořáka byl postup města při udílení pokut zarážející. Některé podniky pokuty obdržely, zatímco jiné, které se měly dopouštět stejného provinění, byly ignorovány, a to i přes tvrzení Zábranského, že tomu tak není.
„Město naprosto selektivně přistupovalo ke své zodpovědnosti, pouze malá skupinka podnikatelů dostala pokuty, kdežto další skupina byla naprosto ignorována a poslední skupina nebyla ani kontrolována, jestli dodržuje, co má,“ uvedl Dvořák.
Netransparentní Radní pro Transparentnost?
Kontrolní výbor zastupitelstva konstatoval, že přístup hlavního města Prahy k provozovatelům restauračních zahrádek může být dlouhodobě považován za netransparentní a může zadávat podezření z nerovných podmínek pro podnikání. Radní Zábranský uvedl, že pokuty obdržely ty podniky, které odmítly uzavřít nové smlouvy, zatímco u těch, které podepsaly nové smlouvy, trval náběh kontrolního mechanismu déle, a proto v prvním kole pokuty nedostaly.
Je tedy evidentní, že magistrát a odpovědný radní pro majetek Adam Zábranský má dvojí metr pro pražské podnikatele. Celá věc má trestně právní rovinu. Radní města musí totiž konat s péčí řádného hospodáře a není tedy možné, aby někomu nadržoval tím, že mu pokuty neudělí, a po druhém pokuty vymáhá. Klíč, podle kterého Zábranský vybírá podnikatele, po kterých magistrát pokuty vybírá, také není v tuto chvíli jasný.
Některé soudní spory stále trvají a nové by mohly být na obzoru. Město však postupně uzavírá nové smlouvy s provozovateli, kteří přistoupili na nové podmínky. Například na Dražického náměstí se podařilo dosáhnout kompromisu mezi městem a provozovateli. Není jasné, ale podle jakého klíče. Pokutovaní provozovatelé již obdrželi předžalobní výzvy a město chce pokuty vymáhat u soudu.
Provozovatelé, kteří se odvolali proti pokutám, na což mají právo a podle zákona jim nesmí být odvolání k tíži, stále čekají na nové smlouvy a vyjadřují obavy, že vysoké postihy jsou pro ně likvidační a povedou k propouštění zaměstnanců a v krajním případě i k uzavření restaurací. Vadí jim i netransparentní dvojí metr úředníku magistrátu.