-
Spojené státy si chtějí odvést své jaderné zbraně z turecké základny
© Aktu.cz Spojené státy mají na turecké letecké základně Incirlik uložených padesát jaderných bomb. Základna je kousek od syrských hranic. Američané by si rádi bomby odvezli, kvůli rostoucímu napětí mezi Ankarou a Washingtonem s ohledem na tureckou invazi do Sýrie, jak uvedl v pondělí list The New York Times.
Dva zdroje z amerických ministerstev zahraničí a energetiky uvedly, že hledají způsob, jak nálože z Turecka odvést.
uvedly zdroje podle Novinky.cz. Informace, že jsou bomby B61 na základně Incirlik je pouze obecný předpoklad, jelikož Pentagon přesné umístění tají. Sloužily Turecku k odstrašování Ruska. Kvůli politice tureckého prezidenta Erdogana, který vede rozsáhlou invazi do Sýrie, mají Státy obavy o uskladnění nálože. USA nyní hrozí daní na dováženou tureckou ocel a už uvalily sankce na některé vysoké turecké představitele.
Turecko nemá vlastní jaderné zbraně a není mu to umožněno, což připomněl list The Times Of Israel.
prohlásil Erdogan, přestože většina vyspělých zemí atomové zbraně nemá.
If the United States decides to evacuate the estimated 50 B61-3/-4 nuclear gravity bombs currently deployed at Incirlik Air Base in Turkey, C-17s with the Prime Nuclear Airlift Force (62nd Airlift Wing, Joint Base Lewis-McChord, Washington) would perform an emergency airlift. pic.twitter.com/TWKxpLjNXn
— Stephen Schwartz (@AtomicAnalyst) October 15, 2019
Barbora Prchalová, Aktu.news
Jaderná puma B61 je jadernou verzí svého konvenčního protějšku BLU-113. Jedná se o termonukleární zbraň, která byla vytvořena v Národní laboratoři Los Alamos pod názvem TX-61 v roce 1963. Je zařazena do kategorie jako hluboko do země pronikající puma, která je schopná zničit i ty nejhlubší a nejodolnější podzemní bunkry. Server globalsecurity.org uvádí, že v současnosti mají Spojené státy cca 400 bomb tohoto typu. Polovina z nich je rozmístěna po Evropě mezi spojenci NATO.