-
Spalničky: Jenom v Praze za týden přibylo 16 nemocných. V nemocnici na Vinohradech pak onemocněl zdravotník
© Aktu.cz Celkem 51 případů od začátku roku a 16 za poslední týden. To je bilance spalniček v Praze. Nemoc je vysoce infekční a přenáší se vzduchem. Nemocní proto musí být minimálně dva týdny v karanténě. Proti této epidemii musí být očkovaní i zdravotníci.
Očkování proti spalničkám se musí podrobit 95 zaměstnanců interní kliniky, metabolické jednotky a konziliárních pracovišť vinohradské nemocnice.
Kvůli spalničkám byla uzavřena i restaurace v Poslanecké sněmovně v poloviny ledna. Ta je teď už normálně v provozu.
Spalničky (lat. morbilli, zdrobnělina od morbus; slovensky osýpky, angl. measles) jsou vysoce nakažlivé virové infekční exantémové onemocnění předškolních dětí s typickým výskytem v období koncem zimy a na jaře. Jejich původcem je Morbillivirus, který má u vnímavých jedinců infekčnost téměř 100 % a je schopen způsobit epidemie. Jediným přirozeným hostitelem tohoto viru je člověk. Onemocnění spalničkami probíhá ve 2 fázích. První fáze má obraz horečnatého onemocnění dýchacích cest s kašlem a zánětem spojivek, v dutině ústní se objevují typické šedavé Koplikovy skvrny. Druhá fáze je s charakterizována výsevem sytě červeného exantému. Po celou dobu působí pacient schváceně a velmi nemocně. Specifická antivirová léčba neexistuje.
Spalničky jsou nebezpečné především svými komplikacemi při sekundárních bakteriálních infekcích. Celosvětově patří spalničky mezi hlavní příčiny úmrtí v dětském věku, především v nejméně rozvinutých zemích. Příčinou úmrtí u malých dětí je nejčastěji pneumonie, u starších dětí encefalitida.
Proti spalničkám existuje od 60. let 20. století očkování, které je od roku 1969 součástí povinného očkování v ČR. V době před zavedením plošného očkování postihovaly spalničky v průběhu dětství téměř každého. Očkování významně snížilo výskyt spalniček v Evropě, ale přesto zde onemocnění často vypukne, a to díky vysoké infekčnosti. V nedávné době došlo v České republice k několika epidemiím, a to v letech 2014, 2017 a 2018 díky importovaným nákazám. Problémem začíná být pokles proočkovanosti způsobený odsunováním či odmítáním očkování.