-
Sopka na Kamčatce vychrlila popel a dým až deset kilometrů vysoko.
© Zdroj: X Sopka Ključevskaja, nacházející se na ruském poloostrově Kamčatka, opět upoutala pozornost svými výbušnými erupcemi. Ve středu ráno vybuchla s takovou silou, že vyvrhla sloup popela do ohromující výše až deseti kilometrů nad hladinu moře.
Situace pro leteckou dopravu v regionu je kritická. Nařízen byl "červený poplach," což je nejnaléhavější výstraha, varující před nebezpečím, které představuje oblak sopečného popela pro letadla. Oblak popela se šíří směrem na jihovýchod, směrem k Tichému oceánu. Na jeho cestě leží vesnice Nikolskoje, kde může dojít k padání menšího množství sopečného popela, což může představovat zdravotní riziko a ohrožení pro obyvatele této oblasti.
Erupce sopky Ključevskaja nebyly v tomto týdnu jedinými. Už v úterý vybuchla sopka čtyřikrát, a opět vyprodukovala obrovské množství sopečného popela, který padal do dvou obcí, Lazo a Atlasovo. Místní úřady a záchranné týmy varovaly místní obyvatele a turisty, aby se kvůli erupcím co nejvíce vyhýbali sopce a jejímu okolí.
Kamčatka, ležící na severozápadním konci Tichého oceánu, patří mezi nejaktivnější seizmické oblasti na světě. Poloostrov Kamčatka je domovem kolem 200 sopek, z nichž 29 je stále aktivních. Mezi nimi se nachází i nejvyšší a jedna z nejaktivnějších sopk na Zemi, Ključevskaja, dosahující výšky 4750 metrů nad mořem. Sopka se nachází asi 360 kilometrů od krajského centra, Petropavlovska-Kamčatského, a je obklopena nádhernou, avšak nebezpečnou krajinou. Asi 30 kilometrů od jejího vrcholu se nachází vesnice Ključi, která je potenciálně v ohrožení v případě dalších erupcí.