-
Přelomovou kontrastní látku, která rozsvítí rakovinu, vyvinuli čeští vědci
Unikátní objev, který dokáže zachránit miliony životů, učinili čeští vědci. Vyvinuli totiž zcela novou kontrastní látku, kterou lze použít k diagnostice rakoviny i dalších nemocí. Oproti současně používaným látkám ji lze použít zároveň při magnetické rezonanci i tomografii.
„Navrhli jsme molekulu, jejíž aplikace je jednoduchá, široká a radiologové ji intuitivně pochopí,“ říká Miloslav Polášek z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR.
Nově vyvinutá kontrastní látka umožňuje skenování těla pacienta oběma metodami zároveň. Dosud používané látky toto nedokázaly. Využití kombinace magnetické rezonance (MRI) a pozitronové emisní tomografie (PET) zdokonaluje zobrazovací metody v medicíně.
„Má všechny příznivé vlastnosti současných MRI kontrastních látek a zároveň poskytuje PET signál,“ řekl Polášek.
V průběhu testování vědci na zdánlivě zdravé myši s překvapením zjistili, že má nemocné ledviny.
V oblasti přesného zobrazování se jedná o revoluční objev. Jsme na cestě, která nejen umožní určit, jakou nemocí pacient trpí, ale taky její stadium, typ nebo agresivitu,“ řekl André Ferreira Martins z univerzity v německém Tübingenu, jehož tým se na výzkumu podílel vytvořením speciálního celotělového skeneru.