Pražské obchody s potravinami podvádí cizince

Zdroj: Internet

Praha – Akademický žurnál Journal of Behavioral and Experimental Economics zveřejnil na svém webu výsledky průzkumu, co se týče podvádění cizinců ze strany pražských obchodů s potravinami. Zahrnuje studie pěti českých ekonomů působících na tuzemských univerzitách. Podle výsledků se podvody odehrávají v pětině pražských obchodů.

Cizinci mají někdy problém vyznat se v českých bankovkách, je tedy lehké je obelhat. Autoři studií se zaměřili na 260 večerek a obchodů s potravinami.

Za cizince se vydávalo několik žen a mužů, kteří předstírali zmatenost z české měny, tedy jsou snadným cílem těchto nekalých praktik. V jednadvaceti procentech, tedy v padesáti obchodech, prodavači podlehli pokušení přilepšit si. Přitom figuranti nechávali prodavačům 54 procent hodnoty průměrného nákupu.

V ranních hodinách podvádělo více prodávajících než ve večerních hodinách.

Autoři tak nepotvrdili hypotézu, známou v odborné literatuře jako ‚morning morality effect‘, že v ranním a dopoledním čase lidé obecně jednají čestněji než v hodinách odpoledních a večerních. Hypotéza staví na tom, že člověk se během dne postupně unavuje a vyčerpává, takže slábne jeho určitá duševní síla odolávat pokušení nekalého a amorálního jednání,

uvedl analytik Czech Fund Lukáš Kovanda. Autoři studie také dodali, že k obelhávání dochází častěji v centru metropole.