Povinné zavedení e-neschopenky prosadili poslanci ČSSD a ANO

Poslanci vládní koalice, podporováni komunisty, prosadili povinné zavedení e-neschopenky, a to od ledna roku 2020. Koalice toto opatření spojuje především se zrušením karenční doby, které už poslaneckou sněmovnou prošlo. Pro zavedení zvedlo ruku 92 poslanců. Proti byla TOP 09, ODS, Piráti, lidovci a SPD Tomia Okamury.

Ministryně práce a sociálních věcí ČR Jana Maláčová uvedla: „Jsem ráda, že náš návrh prošel. Snažíme se, aby e-neschopenka byla co nejvíce příjemná pro pacienty.” Dále doplnila, že i po roce 2020 budou částečně fungovat neschopenky papírové. „Bude v určitých ohledech fungovat pro případ vyšší moci a pro pracovní neschopnosti, které byly započaty papírově,“ dodala.

V současné době probíhají úpravy softwaru, do kterých se mohou zapojit se svými připomínkami i sami lékaři. Fungování e-neschopenky bude zajištěno buď přes portál České správy sociálního zabezpečení, nebo přes lékařské systémy.

Podle opozice a mnoha lékařů však systém není připravený a zavedení e-neschopenky způsobí více škody než užitku. Problém prý není samotná e-neschopenka, kterou by všichni chtěli, ale spíše hrozící chaos v nemocnicích i ordinacích, který podle opozičních poslanců může nastat.

Poslanec lidovců Vít Kaňkovský prohlásil: „Domnívám se, že když přijmeme tuto normu, tak riskujeme kolaps ve zdravotnictví. Rizika jsou značná.”

Vlastimila Válka, jenž je poslancem za TOP 09, zajímalo, zda bude e-neschopenka online pro zaměstnavatele. Dále přednesl návrh přechodného sytému, kdy bude e-neschopenka fungovat současně s papírovou.

„Nechtěli jsme, aby došlo k prosazení šlendriánského systému. Nebudou podle nás dostatečně připravené všechny systémy v nemocnicích ani na správě sociálního zabaezpečení,” vysvětluje důvod, proč zákon nepodpořila TOP 09 místopředsedkyně strany Markéta Adamová.

Proč jsou proti Piráti zdůvodnil poslanec Jakub Michálek: „Pozměňovacím návrhem došlo k odložení konsolidace IT systému ministerstva o dva roky. Proto nemůžeme zákon jako celek podpořit.”

Podle předsedy ODS Zbyňka Stanjury nedokázali sociální demokraté připravit systémovou elektronizaci, ačkoli mají resort MPSV na starosti již řadu let. „Je to neschopnost MPSV něco udělat. Máte ten resort skoro šest let. Ohnivě jste se hájili, jaký bude elektronický systém a jak potřebujeme elektronizovat. A toto je výsledek,” kritizoval Stanjura ministryni Maláčovou (ČSSD).

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..