Policie zatkla v Rusku při demonstraci 828 lidí. Při zatýkání použili i obušky.

V sobotu 3.8.2019 proběhla v Moskvě druhá nepovolená demonstrace, při které bylo zadrženo více než 800 účastníků. Příčinou demonstrace bylo zapovězení účasti opozičních kandidátů v zářijových volbách do zastupitelstva. Policie začala zatýkat demonstranty už před samotným začátkem nepovolené akce, jako první byla zatčena čelní opoziční aktivistka Ljubov Sobolová.

Už před týdnem se konala v Rusku demonstrace, kde policie rovněž zatkla okolo tisíce lidí a organizátorům hrozí tresty vězení. Tento týden se demonstrace opakovala i navzdory úřednímu zákazu. Někteří účastníci byli zadrženi hrubým způsobem i s použitím obušků. Podle serveru OVD-Info zadržela policie 828 demonstrantů, z čehož jako první byla zatčena hlavní opoziční aktivistka Ljubov Sobolová už v taxíku, když jela na demonstraci. Ta drží na protest už dvacet dní hladovku a dále vyzývá lidi k demonstraci, přestože ruská generální prokuratura varovala, že proti ní bude zasahovat.

Aktivisté prohlásili, že jim ruská ústava umožňuje právo protestovat, avšak musí být předem nahlášen čas a místo konání, což u této události neproběhlo. Prý moskevské úřady opakovaně odmítají schválení těchto akcí, proto lidem nezbývá nic jiného, než protestovat bez povolení. Souběžně probíhala i demonstrace v Petrohradu, které se zúčastnilo okolo dvou tisíc lidí.

Patnácti kandidátům včetně Sobolové volební komise neumožnila kandidovat v zářijových volbách, a to údajně kvůli nesrovnalostem v seznamu ověřených voličských podpisů.