Po výbuchu rakety v Rusku dorazí vyšetřit obyvatele do blízké vsi Ňonoksa lékaři až z Moskvy

Před více než týdnem Rusové testovali raketu v Archangelské oblasti na severu Ruska, blízko malého města Něnoksa. Test byl neúspěšný, raketa explodovala a zabila 5 osob při testu. V Rusku se rozšířila radiace a lékaři z Moskvy byli posláni do nejbližšího města od nehody, aby vyšetřili každého, kdo v den výbuchu byl v Něnokse.

Malá vesnice o 500 obyvatelích byla téměř na dosah výbuchu. Do Něnoksi míří odborní lékaři z Moskvy, kteří vyšetří každého, kdo ten den byl doma. Podle obyvatel do vsi přijeli lidé v uniformách, kteří zapsali jména všech přítomných v době exploze. Nejdříve úřady doporučily vesnici evakuovat, avšak další den evakuaci zrušili. Podle Greenpeace se radiace krátkodobě zvýšila až dvacetkrát, údajně se po 40 minutách vrátila na normu.

Ruský prezident Vladimir Putin nedávno prohlásil, že tato střela by měla mít neomezený dolet a nebude možná zachytit na radarech. Při testování této zbraně zemřelo pět předních ruských vědců. Jeden z účastníků testu prozradil, že nehodu způsobilo hoření paliva v motoru a následná exploze, která odmrštila vědce do moře. Obětí se stal Alexej Vjušin, Jevgenij Koratajev, Vjačeslav Lipšov, Sergej Pičugin a Vladislav Janovskij.

Největší poctou, kterou jim můžeme prokázat, je pokračovat ve vývoji moderních zbraní. A tak se i stane,

citovala Lichačeva agentura RIA Novosti.