Při požáru domova pro osoby se zdravotním postižením na Chomutovsku zemřelo osm lidí

Při tragickém požáru ve Vejprtech na Chomutovsku zemřelo osm osob. Dalších 29 lidí je zraněných, z toho čtyři těžce. Mezi zraněnými jsou klienti domova a policista, který se nadýchal kouře.

Požár vypukl brzy ráno v domově pro osoby se zdravotním postižením ve Vejprtech na Chomutovsku. Klienty zařízení jsou muži s mentálním a kombinovaným postižením. Při požáru přšlo o život osm z nich. Záchranáři ošetřili další asi tři desítky osob. Mezi zraněnými jsou pouze klienti domova. Ve čtyřech případech se jedná o vážná poranění. Další zranění jsou lehká, nejčastěji jde o intoxikaci kouřem.

„Mezi mrtvými a zraněnými není nikdo z pracovníků domova, mezi těmi lehce zraněnými byl jeden policista, který se nadýchal kouře, odjel na kontrolní vyšetření,"

doplnil mluvčí záchranky Prokop Voleník.

Na místě pomáhaly zdravotnické posádky i z Karlovarského kraje a Německa. Kvůli nepřízni počasí nemohl vzlétnout vrtulník.

Hasičům byl původně oznámen na tísňovou linku požár v jedné místnosti. Ten se následně rozšířil do dalších tří pokojů. Smrtící nebyl samotný oheň, ale toxický kouř. Hasiči vyváděli klienty v evakuačních maskách.

Příčina vzniku požáru je v šetření. Na místě jsou specialisté od hasičů, policisté i kriminalisté, kteří s sebou přivezli i psa specializovaného na vyhledávání akcelerantů hoření.

Policejní mluvčí Alena Bartošová prozradila, že do domova vyslali i interventa pro poskytnutí psychologické pomoci.

Na místo tragédie dorazil i premiér Andrej Babiš a generální ředitel hasičů Drahoslav Ryba. Další politici vyjadřují soustrast prostřednictvím sociálních sítí.