-
Oslav třicetiletého výročí od sametové revoluce se zúčastnilo 80 tisíc lidí
© Aktu.cz V neděli si český národ připomněl třicetileté výročí od sametové revoluce. Po celém Česku se konaly koncerty a slavnosti. Největší oslavy byly v Praze na Národní třídě a na Albertově. Těch se zúčastnilo až 80 tisíc lidí. Premiér Andrej Babiš i řada dalších politiků se jich zúčastnila.
promluvil před davy na závěr oslav bývalý senátor a studentský vůdce z roku 1989 Martin Mejstřík. Připomenutí 17. listopadu 1989 začalo již v sobotu večer, kdy lidé začali nosit svíčky k uctění památky. Letos je to přesně třicet let od potlačení demonstrace na Národní třídě. Tam probíhaly světelné projekce k výročí. Událostí v Praze se zúčastnilo tolik lidí, že odpoledne byla Národní třída téměř neprůchozí. Lidé se scházeli u někdejšího policejního zásahu u pamětní desky a nosili svíčky.
Odhadované počty účastníků na dnešním pochodu z Albertova je 8 000 až 10 000, počet účastníků v ulici Národní až 40 000. Aktuální počet účastníků na Václavském náměstí je v tuto chvíli 35 000 až 40 000, počet se však s ohledem na změnu programu může změnit.
— Policie ČR (@PolicieCZ) November 17, 2019
K památníku přišli zástupci hnutí STAN v čele s předsedou Vítem Rakušanem, který komentoval jak výročí tak přístup prezidenta Miloše Zemana:
Tento den paralelně pokračovaly protesty proti premiérovi Babišovi, což navazovalo na sobotní protesty na Letné. Lidé stáli na místě několik hodin s transparenty. Babiš se hned ráno zastavil uctít památku spolu s dalšími zástupci hnutí ANO. Spolek Milion chvilek dal premiérovi ultimátum sesadit ministryni spravedlnosti Marii Benešovou a zbavit se Agrofertu nebo ať odstoupí.
Památku přišli uctít i zástupci ODS.
řekl šéf strany Petr Fiala. Poznamenal také, že si nemyslí, že by premiér odstoupil a řekl, že je třeba ho porazit ve volbách. Kvůli přeplněnému městu vznikly během průvodu pietní místa, kde mohli lidé nechat svíčky a květiny, pokud by se nemohli dostat přímo k pomníku na Národní třídě. Mezi ně patřil Vyšehrad nebo třeba Rašínovo nábřeží. Nechyběl ani maškarní průvod Sametové posvícení, který došel k pomníku podél Smetanova nábřeží odkud pokračoval na Staroměstské náměstí. Osmý ročník pochodu davu s maskami má heslo „Ulítni si včele“, což je reakce na výrok premiéra Babiše o motýlech.
— Policie ČR (@PolicieCZ) November 17, 2019
V rámci doprovodné akce Korzo Národní vystupovali i herci v uniformách Veřejné bezpečnosti. Odpoledne se lidé začali přesouvat na Václavské náměstí, kde na úvod zazpívala Aneta Langerová Modlitbu pro Martu. Bývalá disidentka a mluvčí Charty 77 Dana Němcová řekla, že mladí lidé by měli využít všechny možnosti a svobodu ke svému rozvinutí. Slavnostní akt na Albertově skončil českou hymnou a Ódou na radost. Průvod pochodující z Albertova přes Vyšehrad tvořilo až deset tisíc lidí.
Uctít památku přišli i představitelé TOP 09, kdy dav skandoval na předsedu poslaneckého klubu strany Miroslava Kalouska.
Životem i politickými půtkami jsem hodně otlučený, ale přiznám se bez mučení: Když Národní skandovala ,,Míra,Míra“, měl jsem vlhko v očích. Děkuji vám přátelé, přeji všem krásný sváteční den. pic.twitter.com/y2DGUUyNxG
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) November 17, 2019
Významnou součástí oslav výročí bylo i řečnění osobností. Promluvil třeba rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš s odkazem na nacisty zavražděného studenta Jana Opletala:
Ke slovu se dostal také rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima, který však byl vypískán a studenti skandovali „Odstup!“. Ale nebyl sám, kdo strhl lavinu nespokojenosti na slavnostech. Lid dal najevo nesouhlas i s předsedou hnutí Trikolóry Václavem Klausem mladším.
promluvil ke studentům premiér Andrej Babiš v projevu v Národním muzeu, kde děkoval za statečný čin lidu v listopadu 1989. Do Národního muzea dorazili i předsedové zemí V4.
Oslavování sice probíhalo primárně v hlavním městě, avšak i po celém Česku. V Brně se sešlo téměř deset tisíc lidí a na programu byly koncerty, lampionový průvod i vystoupení řečníků. Také dnes pojmenovali park u Rooseveltovy ulice po Danuši Muzikářové, která jako osmnáctiletá studentka byla zastřelena v roce 1969 při ročním výročí okupace z roku 1968.
V Olomouci se konala demonstrace s názvem Kdo – když ne my, Kdy – když ne teď. Připojilo se také rozhlasové vysílání, které kolem páté hodiny pustilo píseň Modlitba pro Martu od Marty Kubišové. Ve stejný čas se rozezněly zvony.