Organizace Greenpeace zablokovala loď s uhlím z Mosambiku. Na palubu vtrhla polská pohraniční stráž.

Organizace Greenpeace v pondělí v gdaňském přístavu zablokovala  loď s uhlím z Mosambiku, která se chystala na vykládku. Polská pohraniční stráž v noci vstoupila na loď organizace Greenpeace Rainbow Warrior a bylo zadrženo 18 lidí, kteří byli na palubě lodi.

Polská ozbrojená stráž vtrhla na loď, která bránila ve vykládce uhlí. Zadržela osmnáct lidí, avšak po prověření totožnosti 16 z nich zase propustila. Mluvčí pohraniční stráže Tadeusz Gruchalla sdělil, že šestnáct lidí se mohlo vrátit zpět na palubu lodi. Výslech absolvoval jen kapitán a jeden aktivista.

Zadrželi jsme kapitána, který je občanem Španělska, a rakouského aktivistu kvůli porušení předpisů bezpečnosti plavebního provozu,

dále uvedl. Remorkér odtáhl plavidlo mimo přístav, kde nemělo povoleno kotvit. Při vtrhnutí na palubu rozbila stráž i okna plavidla, tedy použila násilnou cestu k vniknutí. Hájila se tím, že aktivisté nereagovali na opakovanou žádost ke vstupu na palubu, tak museli vniknout násilím.

Organizace později vydala prohlášení:

Byl to pokojný protest s cílem upozornit polskou vládu na naléhavou potřebu chránit klima a do roku 2030 ustoupit od uhlí.