Obnovit kapličku v Sobíně nebude jednoduché

V únoru letošního roku naboural řidič kamionu do památkově chráněné kapličky v Sobíně. Její obnovení bude složité a může se prodloužit, a to kvůli hledání vhodného projektanta a stavební firmy, která by mohla kapličku zachránit.

Po nárazu kamionu do kapličky ji nechala místní radnice na doporučení statika zbourat, a to především kvůli bezpečnosti kolemjdoucích.

Od té doby městská část sbírá plány, jak kapličku obnovit, protože ta byla dominantou vesnice a nyní jsou k vidění pouze základy z pár cihel. Radnice uvažuje i o veřejné sbírce, ale už teď je nabízená pomoc od lidí.

„V prvé řadě jsme jednali s Národním památkovým ústavem o podmínkách a postupu při obnově památky. V současné době hledáme specializovaného projektanta, který dokáže podle plánku, který máme k dispozici, zpracovat projekt,“ představuje plánované kroky radnice starostka Zličína Marta Koropecká. Ta zároveň dodala, že se musí najít stavební firma, která by historickou stavbu dokázala zachránit, a proto nelze zatím ani odhadnout termín její obnovy.

V hlavní roli je také financování, protože odhad na obnovu kapličky přesahuje jeden milion korun. Zličínská radnice ale jedná s pojišťovnou firmy, jejíž kamion svým nárazem způsobil vysokou škodu. Nicméně velká část na financování by měla být pokrytá z povinného ručení, zbylé peníze by mohla radnice uhradit z veřejné sbírky, o které vážně uvažuje. Už nyní se pomoc od lidí nabízí a developerská společnost Central Group darovala na obnovu kapličky sto tisíc korun.

Událost ohledně kapličky, do níž naboural řidič nákladní soupravy, přivolaná policie řešila jako klasickou dopravní nehodu a řidiči byla uložena dvoutisícová bloková pokuta. „Uložením pokuty bylo ze strany policie řešení celé události ukončeno. Náhrada vzniklé škody už je plně v kompetenci pojišťovny viníka dopravní nehody,“ potvrdil policejní mluvčí Tomáš Hulan.

Případem se ale začali zabývat také magistrátní památkáři, kteří požádali policii o spisový materiál k dopravní nehodě. „Na základě vyhodnocení došlých písemností zvolíme další postup, zejména možnost zahájení přestupkového řízení vůči řidiči kamionu, který kapličku poškodil,“ řekl ředitel magistrátního odboru památkové péče Jiří Skalický.

Starostka Koropecká řekla, že dopravní společnost se radnici omluvila dopisem, avšak samotný řidič, který naboural do kapličky, se neomluvil a neprojevil ani lítost za zničení stavby.

Z trosek kapličky se podařilo zachránit pouze kříž, zvon a sochu Panny Marie. Jestliže by se v budoucnu postavila kopie kapličky, zachráněné původní prvky by se mohly použít. Kaple v neogotickém slohu stála ve středu Sobína od roku 1885, kterou navrhl V. K. Panoš a postavena byla Františkem Hrdličkou a jeho synem Josefem. Poslední rekonstrukce včetně vnitřku byla provedena v roce 2004 a následně za tři roky byla ministerstvem kultury prohlášena za kulturní památku České republiky.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..