Násilí v Hong Kongu graduje. Demonstrace trvají už 16 týdnů, policie ztrácí kontrolu.

Hong Kong zažívá 16. týden protivládních protestů. Policie upozornila, že situace eskaluje, násilí přibývá a situace se vymyká kontrole. Ochranné složky čelí obnoveným obviněním z brutality. 

Hongkongská policie obvinila „radikální protestující“ z ničení majetku, zapálení státní vlajky a držení zbraní poblíž úřadů Tuen Mun. Policie ztrácí nad situací kontrolu, která stále nabírá na brutalitě. Protestující si staví provizorní barikády a hází benzinové bomby. A to zdaleka není vše. Občané byli vyzváni k zastavení „nezákonných činů“ a aby opustili oblast. Na to policie dostala odpověď v podobě dalších intenzivnějších protestů.

V pátek uvedl hongkongský policejní velitel pro zahraniční média, že úroveň fyzické síly dosahuje hranice, kdy by mohla být policie nucena používat živou munici k obraně sebe sama či jiných. Uvedl také obavy o lidské životy.

Byli jsme tak zdrženliví, ale vzhledem k takovému násilí se tento tlak stal extrémně nebezpečný,

sdělil médiím velitel policie. Do dnešního dne ochranné složky řešily životu nebezpečné situace výstřelem do vzduchu, což bylo maximum. Údajně demonstranti „útočí“ i na kolemjdoucí. Televize CNN dnes ráno uvedla, že reportér v terénu byl svědkem brutálního násilí na jednom z demonstrantů, kvůli jeho nesouhlasu s protestujícími. Muž byl bitím omráčen a krvácel. Údajně měl vykřikovat pro-policejní slogany.

Policie se tento týden potýká s obnoveným obviněním z brutality. Celosvětové hnutí hlídající lidská práva ,Amnesty International, totiž uvedlo podrobně případy mučení a zneužívání ve vazbě.

Hongkongské  bezpečnostní složky se během protestů zapojily do znepokojivé, bezohledné a nezákonné taktiky proti demonstrantům,

uvedlo hnutí AI. Od začátku protestů bylo zatčeno již 1300 lidí. Zpráva Amnesty International byla založena na rozhovorech s 38 lidmi včetně právníků i zdravotníků. Zjistila, že v 85% případech zatčení musel být člověk hospitalizován v nemocnici, kvůli nepřiměřenému policejnímu násilí.

Použití síly bylo zjevně nadměrné a porušovalo mezinárodní právo v oblasti lidských práv,

řekl Nicholas Bequelin, ředitel Amnesty International ve východní Asii. Naproti tomu policie s výrokem skupiny hnutí nesouhlasí. Tvrdí, že za všech okolností dodržovala lidská práva. Ochranné složky dodaly, že vůči této dlouhodobé situaci a překračování mezí ze strany demonstrantů by byl nečestný, kdyby řekl, že ve 100% případů bylo zatčení přiměřené. Velitel také dodal, že policie má postupy k řešení jakýchkoli obvinění z nadměrného použití síly. Policie však chce čelit obvinění až po uklidnění situace, z důvodu snížení účinnosti policie.

 

Autor článku: Barbora Prchalová