Na židovský svátek zastřelili útočníci v Německu nejméně dva lidi u synagogy a hřbitova

Na největší židovský svátek Jom kipur se střílelo v německém městě Halle. Střelba si vyžádala nejméně dva mrtvé a dva zraněné. Pachatelé útočili na synagogu a na židovský hřbitov. Jednoho z neznámých útočníků policie zadržela, ostatní jsou na útěku. Přibližně o hodinu později se začalo střílet v Landsbergu, což je asi 15 kilometrů od Halle.

Dva pachatelé se pokoušeli dostat do synagogy, kde bylo asi osmdesát lidí. Stříleli do dveří, které kulkám odolaly, uvedl Max Privorozki, předseda židovské obce v Halle pro deník Spiegel.

Díky kameře jsme viděli, že se k synagoze blíží s helmou na hlavě a po zuby ozbrojený muž. Snažil se střílet do dveří,

pokračoval Privorozki. Před židovskou modlitebnou zastřelili jednu ženu.

Dalším místem činu se stal obchod s kebabem, jak uvedla televize n-tv. Jeden z útočníků vhodil předmět podobající se granátu, ten ale vážné škody nezpůsobil. Když byl na útěku, začal střílet a zabil zákazníka.

Útočníci stříleli ze samopalu. Podle deníku Sächsische Zeitung vypověděli svědci, že muži byli vojensky oblečeni a měli kuklu. Televize NTV uvedla, že pachatelé jsou tři, úřady tuto spekulaci nepotvrdily.

Nádraží je uzavřené, ulice vylidněné a u židovských staveb hlídkují těžce vyzbrojení policisté. Případ vyšetřuje německé státní zastupitelství, které má na starosti terorismus. Policie vyzvala obyvatele, aby neopouštěli své domovy a vyhýbali se oknům a dveřím, napsal server týdeníku Focus.

Barbora Prchalová, Aktu.news