Na prezidenta Zemana jsou podány hned dvě správní žaloby

Prezident Miloš Zeman

Dvě správní žaloby na prezidenta republiky Miloše Zemana podala Karlova univerzita. Oznámil to její rektor Tomáš Zima. Správní žaloby se týkají nejmenování dvou docentů Ivana Ošťádala a Jiřího Fajta profesory.

„Spor o nejmenování dvou našich kolegů profesory nekončí. Mě osobně tato záležitost netěší a mrzí. Bohužel. Dle našeho názoru zákony a pravidla musejí platit pro každého občana, jak pro rektora, tak pro pana prezidenta,“ uvedl rektor Zima.

Mluvčí hradu Jiří Ovčáček celou zaležitost komentuje tak, že krok univerzity není překvapivý. Prezident prý na svém rozhodnutí nejmenovat profesory podle Ovčáčka trvá.

Prezident odmítl jmenovat oba akademiky profesory i po té, co mu věc vrátil soud. Ten konstatoval, že Zeman měl profesory jmenovat a neposuzovat, zda splňují či nesplňují podmínky. To prý podle soudu přísluší vysokým školám.

Zeman argumentoval tím, že Fajt údajně požadoval, aby mu banka prostřednictvím sponzorského daru poskytla doplatek k platu ředitele Národní galerie. Prezident také prohlásil, že Fajt nemá dostatečné kvalifikační předpoklady. U Ošťádala kritizoval kontakty s komunistickou Státní bezpečností.

Rektor Zima označil prezidentovo nejmenování profesorů za narušování akademických svobod.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..