Na Opavsku byli otráveni dva čápi bílí jedem na hraboše

Dva čápi bílí zahynuli na Opavsku po otravě jedem, který se používá na hraboše. Informoval o tom Český svaz ochránců přírody potom, co byla otrava potvrzena Státním veterinárním ústavem v Olomouci.

Opavsko, 22.8.2019, dva čápi bílí se otrávili fosfidem zinku. Informaci o mrtvých čápech obdrželi v Záchranné stanici v Bartošovicích 14.srpna. Uhynulé ptáky poslali na analýzu příčiny smrti do Státního veterinárního ústavu v Olomouci, kde se ukázalo, že jde opravdu o otravu. Zemědělci používají tyto jedy na hlodavce, ale jed zabíjí i ostatní zvířata, která se živí drobnou zvěří.

V jejich volatech a u jednoho též v žaludku byla prokázána reziduí vysoce toxického fosfidu zinku (fosfanu), chemické látky, na jejíž bázi fungují některé jedy na hlodavce včetně Stutoxu II,

uvedl vedoucí Záchranné stanice v Bartošovicích Petr Orel. Plošná aplikace jedů je v ČR zakázaná, jed lze aplikovat pouze do nory, aby k podobným případům nedocházelo.

Zjištění o otravě čápů ukazuje, že aplikace Stutoxu na povrch půdy je skutečně nebezpečná a je správné, že není povolená,

říká ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek. Pokud se v budoucnu setkáte s něčím podobným či nálezem jakéhokoli jedu v přírodě, kontaktujte Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ).