Přečteno 18767x
-
Množí se útoky na záchranáře a zdravotníky. Dva během tohoto týdne byly s plynovou pistolí
© AKTU.cz Hned tři útoky na pracovníky zdravotnictví či záchranáře se odehrály tento týden.
První útok na zdravotníky byl v Hradci Králové, kdy zdrogovaný pacient vylezl do klimatizace a zničil stropy urgentního příjmu.
Druhý se odehrál v Benešovské nemocnici, kdy záchrankou převezený pacient do ordinace měl u sebe nůž a dvě plynové pistole.
Další útok na zdravotníky byl v Hradci Králové, kdy zdrogovaný pacient vylezl do klimatizace a zničil stropy urgentního příjmu.
Poslední útok je pak z Tíšňovska. Pacient tady ležel v příkopě a vedle sebe měl pistoli, s kterou vyhrožoval zdravotníkům zastřelením. Při všech útocích naštěstí nebyl nikdo zraněn, ale agresivita útočníků se čím dál více zvyšuje. Velmi častou roli hrají v chování útočníků také drogy či alkohol.První útok se odehrál v Hradci Králové ve fakultní nemocnici. Muž pod vlivem drog pronikl na urgentní příjem, napadal personál a dostal se až do mezistropního prostoru. Na místo ihned vyjela hlídka policistů. Muže se podařilo přesvědčit policejní vyjednavačce, aby slezl dolů. Muž ale nehodlal prostor opustit a nebyla s ním domluva. Nadále ničil vše kolem sebe. Dokonce vyřadil z provozu sedm lůžek oddělení urgentní medicíny. Díky skvělé práci policejní vyjednavačky z obvodního oddělení v Hradci Králové se podařilo muže přesvědčit, aby se přiblížil blíže ke kolegům a ti ho dostali bezpečně na zem.
Uterní odpoledne v Benešovské nemocnici. Sanitka sem do chirurgické ambulance přiváží pacienta, který měl být ošetřen. Dochází k eskalaci a pacient vytahuje nůž a dvě plynové pistole. Záchranáři velmi duchapřítomně utečou z ordinace a pachatele v ní ještě zamknou.
Zadržení provádí prvosledová hlídka z Benešova. Naštěstí bez zranění. Nepříjemnou vzpomínku si odnáší útočník po zásahu policejního taseru. Policisté zahájili úkony trestního řízení 63letého muže pro trestný čin nebezpečné vyhrožování a výtržnictví, za což v případě prokázání viny a odsouzení hrozí až 3letý trest odnětí svobody.
Třetí a doufejme, že poslední případ je z Jižní Moravy, z Tišňovska. Zfetovaný muž tady ležel v příkopě. Záchranářům, kteří dorazili na místo muž, kterému přijeli pomoci, začal vyhrožovat zastřelním. Vedle něj přitom byla plynová pistole.
„Když jsme přijeli na místo, chtěli jsme pacienta vyšetřit. Ten se však probral a zjevně byl pod vlivem návykových látek. Začal zdravotníkům nadávat a vyhrožoval jim zastřelením. Skutečně kousek od něj ležela pistole. Naše posádka se stáhla do bezpečí a přivolala na pomoc policii, za její asistence jsme pak pacienta vyšetřili, jeho životní funkce nebyly ohroženy,“ popsala mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová.
Minimálně dva tyto případy by se daly eliminovat větší kontrlou plynových zbraní a pistolí. V současné době totiž na nákup plynové pistole nepotřebujete zbrojní průkaz. Neexistuje ani evidence plynových pistolí, tak jak tomu je u normalních střelných zbraní.
Zároveň postihy při použití střelné zbraně velmi často státní zástupci "shazují" na výtržnictví. Tresty pak jsou menši než v případě nebezepečného vyhrožovaní.
Pomohlo by také, kdyby záchranáři, lékaři a zdravotní sestry měli lepší zákonnou ochranu, podobnou jako mají například policisté. Samozřejmě se nabízí tento status i pro zasahující hasiče. V minulosti totiž byli i oni napadeni při dopravní nehodě například jedním z členů Berdychova gangu. Případ se stal koncem dubna 2003 v Radotínské ulici v Praze 5. Tomáš Půta spolu s dalšími třemi lidmi měli tehdy nehodu – jejich automobil narazil do sloupu veřejného osvětlení a do stromu. Jeden z mužů se vážně zranil. Když ho lékař záchranné služby začal ošetřovat, Půta a jeho známý Václav Chmelenský ho podle minulých rozsudků napadli. Dali mu ránu pěstí do oka, pak ho na zemi zkopali. Začali útočit i na další záchranáře a hasiče, kteří je však nakonec zadrželi a předali policii.