Mladý rys Fabián odešel do Brd, ale za měsíc se vrátil do rodné Šumavy

Mladý šumavský rys se loni osamostatnil od matky, vydal se na cestu a došel až do Brd. Tam byl v listopadu zachycen fotopastí. V prosinci už ale byl zpátky v rodné Šumavě, kde se narodil. Opravdu se jedná o jednoho jedince, odborníci jej poznali podle specifické kresby. Tento rys pobýval se svou matkou kousek od Vimperka v období od května 2017 do března loňského roku. Pak se osamostatnil a odešel po svých do Brd, které jsou mezi Příbramí a Rokycany.

„Zjistili jsme, že to je samec. Dostal na počest své brdské anabáze jméno Fabián, po patronovi tohoto pohoří,“ uvádí Bohumil Fišer z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Přítomnost rysů v jihozápadních Čechách značí o tom, že tito vzácní živočichové mají zde volný a svobodný pohyb.

„Věříme, že do Brd ze Šumavy, která je hlavním rysím útočištěm, postupně zavítají další rysové a najdou tu svůj nový domov,“ doplnil Fišer.

„Rysí kotě tráví první rok života s matkou, poté se musí osamostatnit a vyhledat si vlastní životní prostor. Někdy jej nalezne blízko svého rodiště, jindy musí dlouho hledat a nachodit stovky kilometrů,“ prozradil Luděk Bufka ze Správy NP Šumava.

„Uvidíme, jak obstojí v konkurenci starších, dospělých rysů na Šumavě, a kde se nakonec usadí,“ dodal Bufka.

Rysi jsou dlouhodobě sledováni ochránci přírody a neustále zjišťují stav jejich populace.
Rysy, konkrétně šumavské, bavorské a rakouské, monitoruje mezinárodní projekt 3Lynx, do kterého je zapojeno sedm organizací a několik dobrovolníků.

[siteorigin_widget class=“SiteOrigin_Widget_Video_Widget“][/siteorigin_widget]

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..