Lidem s AIDS může pomoci umělý brzlík z Liberce

Vědci z Technické univerzity v Liberci, zaměřené na vývoj a výzkum nanomateriálů už vyvinuli ledacos. Čistidla pro domácnost, autokosmetiku nebo například náplasti pro pacienty po operaci tlustého střeva. Nyní hlásí další velký úspěch. Díky spolupráci s americkým centrem pro výzkum rakoviny, se jim podařilo vytvořit umělý lidský orgán, a to brzlík. Tento orgán vytvořený z mikrovláken a nanovláken by po úspěšném vložení do lidského těla, mohl navracet imunitu pacientům nakaženým například leukémii nebo AIDS.

Jakub Erben, doktorand fakulty textilní TUL, který je nositelem mezinárodního ocenění Théophila Legranda, udělovanou mladým vědeckým talentům v oblasti textilu, řekl: „Vyvinuli jsme unikátní materiál, který je vytvořený tak, aby svou strukturou co nejvíce odpovídal přírodní mezibuněčné hmotě a maximálně tak stimuloval buňky k růstu.“

Funkcí brzlíku v lidském těle je produkce speciálních bílých krvinek. Ty jsou velmi podstatnou součástí imunitního systému, kdy zbavují tělo buňek napadených virem, nádorem či parazitem. Brzlík je však ničen společně s ničením kostní dřeně při ozařování, a to zejména u lidí s AIDS nebo některými druhy rakoviny.

Snaha vědců je to, aby umělý brzlík převzal hlavní roli v imunitním systému. „Nemůžeme zatím říci, že když voperujeme pacientovi do těla vytvořený brzlík, bude mít jeho organismus stoprocentní imunitu, ale děláme vše proto, abychom se tomuto stavu co nejvíce přiblížili,“ říká Erben.
Erbenův tým mezitím pracuje na vývoji speciálních tkáňových nosičů – tzv. scaffoldech. Ty jsou odesílány do nejvýznamnějších světových center v oblasti léčby rakoviny, Sloanova a Ketteringova centra v New Yorku.

„Na zmíněných scaffoldech američtí vědci pěstují kmenové buňky do takové podoby, která je zjednodušenou verzí původního lidského brzlíku, s podobnou mikroanatomií a stejnou funkcí,“ uvedla Barbora Jónová, mluvčí univerzity v Liberci. Tkáň je podle ní zatím testována především na myších. „Použitelných lidských kmenových buněk schopných vytvořit brzlík je pro vědu k dispozici jen velmi omezené množství. Výsledky získané na laboratorních myších jsou ale velmi dobré,“ dodala mluvčí s tím, že výzkum bude pokračovat.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..