Lidé v okolí Ostravy a Havířova se dusí merkaptanem

Ilustrační foto, Zdroj: ZZS Moravskoslezského kaje

Ve čtvrtek došlo k úniku merkaptanu, který stěžuje dýchání lidem v oblasti Ostravy a Havířova. Několik osob již bylo ošetřeno kvůli dušnosti a nevolnostem. Látku identifikovala Česká inspekce životního prostředí. Původ úniku je stále neznámý.

První známky změny ovzduší zaznamenali v Zárubku v Ostravě, postupně byl zápach cítit na dalších místech. Česká inspekce životního prostředí vytipovala několik firem, které by mohly být zdrojem, ale nic nenašli. Zápach přetrvává od čtvrtečního dopoledne do pátečního odpoledne a stále se neví, co je původ úniku.

Plyn cítili i lidé na Havířovsku. Úřady informovali hned několika podněty. V souvislosti s únikem merkaptanu vyjela záchranka ošetřit několik pacientů. Nejdříve jela ke dvěma dívkám na střední škole v Prostřední Suché a ve stejné době vyjela sanitka také k šestadvacetiletému muži, který byl ošetřen.

Patnáctiletá a o dva roky starší pacientka udávaly nevolnost, závratě a dechové obtíže, projevil se u nich prekolapsový stav. Následně byla další posádka vyslána do havířovského gymnázia, kde na hřišti zkolabovala šestnáctiletá dívka. Podle svědků byla chvíli v bezvědomí, se záchranáři však již komunikovala,

uvedl mluvčí záchranky Lukáš Humpl. Dívky byly převezeny do havířovské nemocnice.

Inspekce stále pátrá, odkud látka uniká.