Inzerát s převozem nábytku: běženci jsou součástí

Začátkem července v přístavu Calais ve Francii byl zadržen český řidič kamionu, který směřoval do Velké Británie. Policie v chladícím boxu uvnitř kamionu nalezla 20 migrantů. Řidič však sdělil, že o nich vůbec nevěděl a že se tam dostali, když spal. Francouzský soud ho potrestal nejdříve 18 měsíci ve vězení, později zpřísnil trest na 2 roky.

Podle TV Nova řidič reagoval na inzerát převozu nábytku s odměnou téměř 130 tisíc korun. Jeho trasa měla vést z Belgie, přes Francii až do Británie. Muž vyrazil s kamionem 5. července a do cíle měl dorazit 8. července, policie však tento převoz podchytila. Po odsouzení řidiče vznikla petice za jeho propuštění, kterou podepsalo několik tisíc lidí. Řidič stále tvrdí, že o migrantech neměl nejmenší tušení, což francouzský soud neobměkčilo a stráví ve věznici 24 měsíců.

Loni se stal podobný případ v Calais, kdy další český řidič údajně převážel 15 Iráčanů. Tento rok v březnu policie zastavila řidiče, v jehož přívěsu nalezli jednoho migranta. Řidiči však uvěřili, že o muži vůbec nevěděl a mohl pokračovat v jízdě.