Hurikán Dorian má nejméně pět obětí, setrvává nad ostrovem Grand Bahama

V neděli udeřil na souostroví Bahamy hurikán Dorian. Bylo nalezeno minimálně pět mrtvých osob a více než dvě desítky zraněných. Dosud nejsilnější atlantický hurikán, který dorazil na pevninu, doprovázel vítr o rychlosti 300 km/h. Živel mířil k pobřeží Floridy a Jižní Karolíny, nyní setrvává nad ostrovem Grand Bahama.

Hurikán Dorian dosahoval nejvyššího stupně nebezpečí, tedy pátého. Jedná se o nejsilnější bouři v historii, která se dostala na pevninu. Poničila domy, elektrická vedení a tisíce lidí muselo být evakuováno. Pět lidí se stalo obětí tragédie a další desítky jsou v nemocnici i s těžkým zraněním.

Zažíváme historickou tragédii,

uvedl bahamský premiér Hubert Minnis. Kolem 13 tisíc domů je zničeno či poškozeno, bouře zeslábla, ale stále dosahuje rychlosti 220 km/h. Měl namířeno k pobřeží Floridy a Jižní Karolíny, kde svá obydlí musel opustit až milion lidí.

 Zatím nelze vyloučit, že Floridu Dorian nezasáhne, proto je důležité se důkladně připravit,

tvrdí guvernér Floridy Ron DeSantis. V některých částech na severu Floridy je evakuace dobrovolná. Úřady obdržely až dva tisíce tísňových volání, avšak kvůli bouři se záchranáři na některá místa nedostanou. Zatím se neví, kam dál se živel bude ubírat, ale Florida je na hurikán připravena. Američané doufají, že hurikán buď zeslábne nebo změní kurz.