Hledači zlata se ženou do Austrálie pro obří nugety

Vysoká cena zlata dohnala hledače zlata až na západ Austrálie, obzvlášť potom, co se jednomu z mužů se povedlo najít zlatý nuget těžký 1,4 kilogramu. Za ten může dostat v přepočtu až 1,6 milionu korun. Počet takto chtivých hledačů podle úřadů stoupá.

Nedaleko města Kalgoorlie-Boulder, které leží šest kilometrů severovýchodně od Perthu v západní Austrálii, nalezl jeden z hledačů zlata velký kus zlata. Město je již dlouhá léta známé jako město horníků a nyní díky objevu zlata se o něm po několika letech začalo opět mluvit.

„Bylo to o trochu větší než krabička cigaret a na svou velikost to bylo neskutečně těžké,“ řekl Matt Cook, majitel místního obchodu s potřebami pro zlatokopy. Nálezce zlata si ale přál být v anonymitě, a proto na jednom jediném dostupném snímku je vidět pouze ruka Cooka, jak 1,4 kilogramy zlata drží. „Abych byl upřímný, nechtělo se mi, ale musel jsem mu ho vrátit,“ řekl Cook.

V jakých místech přesně neznámý muž zlato našel, známé není. Ten majiteli obchodu prozradil jenom to, že jej nalezl v okruhu okolo sto kilometrů okolo Kalgoorlie v přibližné hloubce 45 centimetrů.

Dnešní moderní detektory kovů dokážou odhalit zlato až v hloubce jednoho metru, které je pak možné pouze za pomoci lopaty jej vykopat.

„Už jsem jich za ta léta pár viděl. Většinou se objeví tak tři nebo čtyři ročně. Musíte mít ale štěstí, a to správné vybavení“ řekl majitel obchodu. „Rozdíl oproti ostatním nálezům byl v tom, že ten chlapík ho našel jen tak, když se procházel v buši. Neměl s sebou vůbec žádnou techniku,“ doplnil Cook.

Kdo se chce přidat ke zlatokopům ve státě Západní Austrálii, stačí jen získat povolení za 25 australských dolarů, což je asi 400 korun, na ministerstvu hornictví, průmyslových regulací a bezpečnosti. Každý takový hledač zlata může na základě povolení vykopat ve vzorcích až dvacet kilogramů nerostů. Dle západoaustralských úřadů počat zájemců o hledání zlata každoročně stoupá. V současnosti má takové povolení víc než 21 tisíc zlatokopů.

Zlatokopectví se značně rozšiřuje díky nálezům z poslední doby, jak poslední nález nugetu v Kalgoorlie-Boulder, tak i nález z loňského roku na severozápadě Austrálie, kde senior našel kus zlata těžký 3,2 kilogramu.

Nejtěžší kus zlata nalezl v roce 1931 šestnáctiletý chlapec Jim Larcombe. Ten našel zlatý nuget vážící 35,5 kilogramu na pozemcích svého otce nedalekého Widgiemoolthy v západoaustralském regionu Goldfields, který lze doslova přeložit jako Zlaté pláně. Jeho nález připomínal orla s roztaženými křídly, a proto také dostal název „Zlatý orel“. Poté byl prodán státu za částku v přepočtu asi 10 milionů korun, přičemž dnes by se hodnota vyšplhala až na čtyřnásobek. Během ekonomické krize ve 30. letech byl ale tento orel roztaven a následně využit pro potřeby státu.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..