-
Hasiči cvičili stavbu protipovodňových zábran, Žofín by před velkou vodou ochránili
© Aktu.cz V sobotu probíhalo od osmé hodiny ranní taktické cvičení protipovodňové ochrany Žofína. Jednotkám sboru dobrovolných hasičů Prahy 1 se podařilo kompletní ochranu před velkou vodou postavit za pouhých 180 minut od vyhlášení povodňového poplachu.
„S úspěchem jsme prověřili připravenost všech součástí protipovodňové ochrany ostrova, jež městská část přijala a postavila po devastujících povodních v roce 2002,“ pochvalovala si starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská.
Městská část Praha 1 se jako jediná rozkládá na obou březích Vltavy. Ochrana centra hlavního města stojí na bedrech hlavně hasičům. Natrénovat si výstavbu protipovodňových stěn si přijeli také dobrovolní hasiči ze středočeských Kozárovic. Cvičení se zúčastnili i zástupci Červeného kříže.
Protože si hasiči potřebovali vyzkoušet i funkčnost dieselového agregátu, odpojili Žofín, ve spolupráci s energetiky, od elektrické sítě. Vyzkoušeny byly rovněž tlakové klapky potrubí, jimiž protéká voda pod ostrovem.
Ochrana Žofína spočívá ve výstavbě protipovodňových bariér přímo okolo paláce. Materiál na jejich výstavbu je uskladněn v podzemí Slovanského ostrova. Jedná se o tzv. membránový systém ochrany, oproti tomu hradidlovému, který je využíván všude jinde v hlavním městě, je levnější, zabere méně místa a méně i váží. Díky tomu, že je přímo na Slovanském ostrově a nemusí se odnikud dovážet, může jeho stavba začít hned, jakmile hrozí nebezpečí. Oproti hradidlovému systému je ale mnohem složitější ho postavit.
Cvičení mělo úspěch i u široké veřejnosti. Na místo přišlo mnoho návštěvníků, kteří mohli sledovat stavbu zábran, ale i si prohlédnout hasičskou techniku.
Nejednalo se přitom o první takovou akci, podobné cvičení se konalo v roce 2012. O rok později se musela protipovodňová opatření využít při zvýšené hladině Vltavy už opravdu, nejen v rámci cvičení. Poslední jejich ostré využití bylo v roce 2019.
Opatření vznikla v reakci na velkou vodu v srpnu roku 2002, kdy bylo přízemí žofínského paláce zatopeno do výše 1,6 m. Vzniklé škody přesahovaly několik desítek milionů korun.