Epidemie žloutenky: Dvacet nemocných za deset dní

Zdroj: Internet

Krajská hygienická stanice Libereckého kraje eviduje 69 lidí, kteří mají akutní formu nemoci. Téměř třetina je za posledních deset dnů. Na Turnovsku se objevilo 39 případů žloutenky typu A. 

Žloutenka zasáhla všechny věkové kategorie. Od devíti měsíců až po sedmdesát šest let, jak upřesnila vedoucí protiepidemického odboru Jana Prattingerová pro idnes.cz.

Provádíme podrobné vyšetřování, ve kterém se snažíme najít nějakého společného jmenovatele nakažených,

uvedla mluvčí hygienické stanice Zuzana Balašová. Údajně by měl zdroj nákazy pocházet z nějaké potraviny. Hygienici prověřují v Turnově restaurace, potravinářské provozovny i školní jídelny. Také nepředpokládají, že by se nemoc přenášela kontaktem mezi lidmi, jelikož nárůst případů byl rychlý. Ti, kteří přišli do blízkosti nemocných jsou pod zvýšeným lékařským dohledem.

Provedeme vyšetření krve. Pokud daná osoba nemá v krvi patřičné protilátky, nesmí preventivně vykonávat epidemiologicky závažné činnosti,

pokračovala Balašová. Hygienici v Turnově a okolí doporučili preventivní opatření, Zodpovědně si umývat ruce a zvážit očkování. Zatím se nemoc šíří v Liberci a Jablonci nad Nisou.