El Chapo odsouzen na doživotí

Joaquin "El Chapo" Guzman

Mexický drogový baron, Joaquin „El Chapo“ Guzman (62), byl dnes federálním soudem v Brooklynu v New Yorku odsouzen na doživotí plus 30 let. Čelí 10 trestním obviněním a z velké části v oblasti drog. Nyní zůstává ve vězení Metropolitan Correction Center na Manhattonu, než bude převezen do Supermax věznice ve Florence v Coloradu s nejvyšší ostrahou, tzv. druhý Alcatraz. Soud mu rovněž nařídil zaplatit 12,6 miliard.

Joaquin Guzman byl vůdcem mexického organizovaného zločineckého syndikátu známého jako kartel Sinaloa. Jeho zločiny: výroba a distribuce drog, použití střelných zbraní, vražda… Desetičlenná porota jednohlasně prohlásila El Chapa za viného. Identity členů poroty zůstávají v anonymitě v zájmu jejich bezpečnosti. Svědkové během soudního procesu svědčili i o mučení a vraždách lidí vnímaných jako nepřátele kartelu.  Richard P. Donoghue, advokát Spojených států pro východní okres New York, také promluvil:

Guzman už nikdy neotráví naše hranice a nevydělá miliardy, zatímco nevinní lidé umírají kvůli drogovému násilí a závislosti.

Donoghue varoval i potencionální drogové barony:

Stejný osud čeká na každého, kdo by se snažil zaujmout jeho místo.

V dřívějších letech se podařilo Guzmanovi z mexických věznic uprchnout již dvakrát. V roce 2001 unikl tak, že se schoval v košíku na prádlo a dalších 13 let se skrýval. V roce 2014, kdy byl zajat znovu unikl podruhé, když jeho společníci stavěli tunel přímo do jeho cely. Proto si trest tentokrát odpyká v ADX Florence věznici s maximální ostrahou.

Guzman se po vynesení rozsudku odvolal, ale jeho slyšení bylo soudcem zamítnuto. Jeden z obhájců El Chapa, Jeffrey Lichtman, řekl, že soud není spravedlnost a že Guzman neměl šanci na spravedlivý proces, jelikož žádost o druhé slyšení byla zamítnuta. Nyní čeká drogový baron na převoz do věznice, kde stráví zbytek života.