Donald Trump vstoupil jako první americký prezident na území KLDR

V neděli se sešel Donald Trump se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem v demilitarizované zóně na hranici Jižní a Severní Koreje. Tam jako první prezident USA vstoupil na území KLDR. Na demarkační linii si oba vůdci potřásli rukou a pak vykročili směrem na severokorejské území a poté se vrátili na jižní stranu, kde se setkali s jihokorejským pretidentem.

„Toto je historický moment,” uvedl Kim Čong-un ke krátkému Trumpovu pobytu na severokorejské půdě. „Rád vás zase vidím. Nečekal jsem, že se s vámi setkám na tomto místě,” přivítal šéfa Bílého domu.
„Překročení linie mi bylo velkou ctí,” uvedl Trump s tím, že mezi ním samotným a Kimem panuje „velké přátelství”. „Je to velký den pro svět,” podotkl na mezikorejské hranici. „Věřím, že toto je výraz jeho ochoty vzdát se nešťastné minulosti ve prospěch nové budoucnosti,” řekl Donald Trump.

Kim Čong-un řekl, že byl velice překvapený tím, že dostal od Trumpa nabídku k jejich schůzce. Podle jeho slov mělo jejich setkání pozitivní vliv na další vývoj.

Trump a Kim se pak sešli na chvíli s novináři a pak odešli k dvoustranným jednáním v Domě svobody na jihokorejské straně hranice. Po téměř hodinovém jednání šéf Bílého domu doprovodil Kima na hranici, kde se s ní rozloučil a pak se vrátil do objektu.

Donald Trump se se severokorejským vůdcem dnes setkali poprvé od jejich schůzky konané v únoru v Hanoji, která byla ale předčasně ukončena.

USA požadují po Severní Koree to, aby se zcela vzdala vývoje jaderných zbraní, kdy až poté jsou Spojené státy ochotny odvolat sankce, které jsou uvaleny na KLDR za jaderné a raketové testy.

Donald Trump po schůzce s Kimem prohlásil, že se dohodli na tom, že obnoví rozhovory o jaderném programu KLDR, a to během několika týdnů.

Americký prezident před schůzkou se severokorejským vůdcem na tiskové konferenci s jihokorejským vůdcem potvrdil, že si chce s Kimem potřást rukou a pozdravit jej a navíc dodal, že Spojené státy nepospíchají s uvolňováním sankcí proti Severní Koreji.

Na tiskové konferenci označil Mun vůdce USA a KLDR za dosti odvážné a dodal: „Doufám, že prezident Trump se zapíše do dějin jako prezident, který docílí mír na Korejském poloostrově.”

Donald Trump se s Kimem osobně setkal zatím dvakrát, a to v červnu loňského roku v Singapuru a letos v únoru v Hanoji.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..