Do řeky Berounky se dostala nebezpečná chemikálie

Zdroj: Plzen.eu

V Klatovech vytekla látka na impregnaci dřeva do Drtinového potoka. Znečištěná voda se dostala do řeky Berounky. Drtinový potok je přítokem Úhlavy, což je jeden ze zdrojů pitné vody pro Plzeň.

Ke znečištění vody došlo v noci ze sedmého na osmého října v Klatovech. Vodohospodáři zvýšili odtok z přehrad Nýrsko a Hracholusky, aby vodu naředili a snížila se koncentrace nebezpečných látek.

Z preventivních důvodů obyvatelům nedoporučujeme konzumaci ryb ulovených v řece Úhlavě a Berounce, zalévání touto vodou na zahradách ani napájení dobytka. Zároveň se nedoporučuje ani koupání,

uvedla na webu krajského úřadu mluvčí Alena Marešová.

Drtinový potok je přítokem Úhlavy, která se vlévá do Radbuzy. Ta po soutoku s Mží tvoří Berounku. Znečištěná voda se dostala až tam. V pondělí začalo čerpání vody z Radbuzy.

Vodu budou z řeky vytahovat dvě čerpadla, budou dodávat zhruba 400 litrů za sekundu. Voda poteče do úpravny vody hadicemi,

uvedl plzeňský magistrát. (Novinky.cz) Policie se začala případem zabývat kvůli ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Pěna ve vodě a uhynulé ryby prozradily přítomnost látky ve vodě. Do té vyteklo asi dvě sta litrů nebezpečné látky.

 

Barbora Prchalová, Aktu.news