Demonstranti v Paříži protestovali na zakázaných místech. Policie je rozháněla slzným plynem.

V Paříži pokračují protesty již 45. týden. Do ulic vyšly opět  žluté vesty, přestože se tento víkend konají Dny evropského dědictví. Otevírají se budovy běžně nepřístupné, avšak kvůli pokračujícím demonstracím některé otevřeny ani nebudou. Kvůli udržení pořádku bylo nasazeno okolo 7 tisíc policistů. 

Kolaps dopravy, uzavřené budovy, tisíce policistů a slzný plyn. Stovky demonstrantů se začaly scházet kolem 9. hodiny ráno na náměstí Madeleine. Šlo o demonstraci žlutých vest, přestože dnes nechala část protestujících vestu doma. Dnes však platil zákaz shromažďování za účelem protestu a ti co zákazu nedbali, byli následně vyzváni policí k odchodu.

Ti, kteří nereagovali ani na další výzvy k odchodu byli nuceni a to i tak, že francouzská policie použila slzný plyn. Bylo zatčeno 123 lidí a 43 z nich už je ve vazbě. Kolem sta lidí dostalo pokutu za protestování na místech, kde je to zakázáno. Po rozehnání davu se lidé ukryli v okolních ulicích. Pořádkové síly se následně pokoušely odtamtud lidi vyhnat.

Na druhém břehu řeky Seiny probíhala dnes povolená manifestace za ochranu klimatu, kam se davy začaly postupně přesouvat. Deník Le Parisien uvedl, že demonstrace žlutých vest v okolí Vítězného oblouku stále pokračují. Odpoledne se přidali k demonstraci také lidé protestující proti vládnímu plánu důchodové reformy.

Úřady mají strach, že se budou opakovat násilnosti a ničení majetku, jak tomu bylo před pár týdny. Situaci i nadále sleduje náš reportér přímo z Paříže.

 

Foto: Lukáš Dvořák

Barbora Prchalová, Aktu.news