Česko plánuje elektronické dálniční známky. S tím má pomoc Rakousko

Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR

Česko chce přejít na elektronické dálniční kupóny. Rakouské ředitelství silnic a dálnic (Asfinag) by mělo pomoc se zavedením elektronického výběru dálničních poplatků. Na tom se dohodli ministr dopravy Dan Ťok (ANO) s jeho rakouským kolegou Norbertem Hoferem. Státní fond dopravní infrastruktury plánuje tzv. videotolling zavést od roku 2021.

V Rakousku elektronické dálniční známky využívá pouze jedna třetina řidičů, zbytek stále zůstává u klasických papírových kupónů. Přesto se podle rakouského ministra Norberta Hofera zájem o elektronické kupóny v zemi zvyšuje.

Asfinag by měl poskytnout konzultace Státnímu fondu dopravní infrastruktury ohledně zavedení elektronického výběru dálničních poplatků. „Stejně jako v Rakousku nebo na Slovensku půjde zaregistrovat přes e-shop registrační značka vozidla, zaplatit dálniční poplatek a jezdit. Kontrolu pak obstará několik stálých nebo mobilních kamer. Odborníci z Asfinag nám poradí, na co si při přípravě a zprovoznění systému dát pozor,“ řekl po jednání ministr dopravy Dan Ťok.

Česká republika plánuje zavést úplný přechod na elektronický systém od roku 2021. Zavedení tzv. videotollingu umožní snížit roční náklady o 100 milionů korun, v roce 2017 stál tisk a distribuce kuponů 314 milionů.

Oba ministři také řešili modernizaci přeshraničních železničních tratí, rychlejší železniční spojení mezi Prahou a Lincem nebo přípravu smluv o propojení jihočeské D3 s rakouskou S10, či připravovanou výstavbu hraničního mostu mezi D52 u Mikulova a A5 přes vodní tok Včelínek/Niklasgraben.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..