Bouře Sabine bude silná jako hurikán. Z neděle na pondělí bude venku nebezpečno

Anglie, Německo, země Beneluxu, Francie a Dánsko. Tam se očekává, že bouře Sabine, která se žene na Evropu bude mít sílu hurikánu. Do České republiky by měla bouře dorazit pravděpodobně v pondělí. Její síla bude v Česku menší.

Bouře Sabine, v Británii nazývaná Ciara, má podle předpovědi dorazit přes Atlantik do Spojeného království a severozápadního Německa v neděli.

Kvůli bouři by se měla uzavřít letecká i pozemní doprava v Anglii a Dánsku. V neděli večer by pak za podpory vydatného deště měla dorazit do Německa. Tady nejsou vyloučeny lokální záplavy a krupobití.

V ČR by tak silná Sabine být neměla. Její rychlost by oproti ostatním evropským zemím měla být menší. I tak nejsou vyloučeny pády stromů, povalené dopravní značení či komplikace v dopravě.

Sabine či Ciara je zimní orkán, který se vyskytuje přibližně každé dva roky. Letošní bouře by rekordních čísel dosahovat neměla, předčí ji orkán Kyrill z roku 2007 nebo Lothar z roku 1999.

Bouře Sabine a orkán Kyrill

Sabine či Ciara je zimní orkán, který se vyskytuje přibližně každé dva roky. Letošní bouře by rekordních čísel dosahovat neměla, předčí ji orkán Kyrill z roku 2007 nebo Lothar z roku 1999.

Kyrill ['kɪrɪl] je označení tlakové níže, která se rozvinula do ničivé bouře, s větry dosahujícími v nárazech síly orkánu (12° B).Kyrill vznikl nad Newfoundlandem 15. ledna 2007 a přesunul se přes Atlantský oceán k Evropě, kde zasáhl Irsko a Británii 17. ledna večer. Bouře se přemístila ze 17. na 18. ledna nad Severní moře a 18. ledna odpoledne dosáhla nizozemského a německého pobřeží. V Česku bouře dosáhla maxima 19. ledna v 1.00 hod. SEČ, nejvyšší naměřená rychlost větru byla zaznamenána na vrcholu Sněžky a dosáhla hodnoty 216 km/h.

Bouřlivý příliv zvedl na pobřeží Dolního Saska hladinu moře až o 3,5 metru nad průměrný příliv.

Bouře způsobila rozsáhlé škody na Britských ostrovech a v západní Evropě, zvláště v Rakousku a v Německu, před tím než se vydala k východu nad Baltské moře a Polsko v noci z 18. ledna na 19. ledna, a dále do severního Ruska.

Bouře si vyžádala 45 lidských životů, z toho 4 v Česku vyskytla se rozsáhlá narušení veřejné dopravy, výpadky elektrické energie, závažné škody na veřejných a soukromých budovách, a vývraty a polomy v lesních – zejména smrkových – porostech. V Česku orkán páchal škody zejména v okrese Klatovy, kde zničil skoro tři milióny m³ dřeva. To znamená, že v okrese Klatovy padla třetina celkových škod v Evropě. Orkán zde trval více než osm hodin a následky byly katastrofální. Důsledkem orkánu na Šumavě jsou holé šumavské vrcholy.