Přátelé Pavla Zuny mají zlaté srdce. Vydražili obrazy pacientů s cystickou fibrózou za 310 tisíc

Klub nemocných cystickou fibrózou pořádal aukci obrazů, které malovali pacienti postižení touto málo známou nemocí. Aukce při které pomáhal známý moderátor Pavel Zuna se konala v pražském hotelu a restauraci Buddha bar. Částka, která se vybrala při aukci, přesahuje 300 tisíc korun.

Pavel Zuna, který akci moderoval prozradil, že tuto akci moderuje už 25 let. S klubem cystické fibrózy se seznámil podle svých slov jako mladý reportér v České televizi, když o této nemoci točil reportáž.

Točil jsem reportáž o téhle nemoci a natočil jsem ji strašně špatně. Tak, jak to někdy dělají začínající redaktoři, vůbec jsem nedomyslel to, že ty děti, které měly tehdy nevyléčitelnou nemoc, tak že to uvidí a že to uvidí jejich rodiče. Vlastně zpětně mi to bylo vůči nim strašně trapné, jak necitlivě jsem to natočil. Tak jsem se z toho chtěl nějak vykoupit. Vstoupil jsem s nimi do kontaktu, nejdříve jsem přispěl finančně a potom, protože mě znali, tak mě poprosili jestli bych jim to nemoderoval.

Řekl Pavel Zuna. On sám také některé obrazy koupil.

Pavel Zuna přizval na aukci své přátele, kteří obrazy, které namalovali pacienti s cystickou fibrózou nebo jejich kamarádi, dražili. Celkem se podařilo vydražit neuvěřitelných 310 tisíc korun. Je to nejvíce za celou dobu konání vánočních setkání spojených s dražbou předmětů a obrázků. Nejdražší obraz Gabriely Šmídové se vydražil za rovných 40 tisíc korun.

Forma pomoci

Poskytnutím finanční částky 100 Kč měsíčně přispějete 1 dítěti s CF na roční příspěvek na léky. Poskytnutím finanční částky 200 Kč měsíčně přispějete 1 dítěti s CF na nákup součástek do inhalátoru.

číslo bankovního účtu:

1921101329/0800

Přispět můžete i smskou:

DMS SLANEDETI pro jednorázový příspěvek nebo DMS ROK SLANEDETI pro pravidelný měsíční příspěvek.

Smsku odešlete na číslo 87 777 - cena jedné DMS je 30Kč/ nebo 30 Kč měsíčně

Cystická fibróza

Cystická fibróza (dříve také cystická fibrosa, mukoviscidóza, mukoviscidosa) je dědičně podmíněné onemocnění, které postihuje zejména dýchací a trávící ústrojí, ale i některé další orgány.

Cystická fibróza není nakažlivá, nemocný se s ní narodí a většinou během krátké doby (první měsíce či roky) se objeví její příznaky.

Cystická fibróza se projevuje opakovanými infekcemi dýchacích cest, které postupně způsobují poškození plic. Nemocní také špatně tráví potravu, protože jim nefunguje správně slinivka břišní, vylučující trávící enzymy. Častou komplikací je cukrovka, cirhóza jater, osteoporóza a další. CF také způsobuje neplodnost u mužů. U žen s CF závisí plodnost na celkovém zdravotním stavu.

Cystická fibróza se vyskytuje u jednoho z 2.500 – 4.000 narozených děti. Přes zlepšující se léčebné možnosti je cystická fibróza zatím stále nevyléčitelné onemocnění.

Kumulativní prevalence cystické fibrózy u novorozenců byla dle výsledků novorozeneckého laboratorního screeningového programu v ČR z roku 2014  1: 6888 narozených dětí.

V současnosti je cystická fibróza na celém světě léčitelná, ale zatím nevyléčitelná. Cílem nejmodernější léčby je především zmenšení obtíží, které toto onemocnění přináší. Stav nemocných s CF se i přes intenzivní a náročnou každodenní léčbu s rostoucím věkem zhoršuje.

Léčba cystické fibrózy zahrnuje každodenní inhalace, následnou dechovou fyzioterapii a další cvičení, časté braní léků (zejména antibiotik) a vysokokalorickou stravu.

Při zhoršení zdravotního stavu je nutný pobyt v nemocnici a podávání vysokých dávek antibiotik do žíly, při zhoršeném dýchání i kyslíková terapie.

Nemocní docházejí na pravidelné kontroly do tzv. CF centra. V těchto pracovištích spolupracuje na léčbě CF tým odborníků. Největší Centra pro léčbu a diagnostiku CF jsou při FN Motol a FN Brno.