Výbuch paneláku v Prešově má osm obětí, jedna z nich se ale hledá

V pátek okolo poledne propukl požár paneláku ve slovenském Prešově. Hasiči jej uhasili až v sobotu ráno a až po poledni skončili s prohledáváním trosek. U této události zasahovalo skoro 90 jednotek profesionálních hasičů a přes 25 dobrovolných hasičů s přibližně čtyřiceti kusy techniky. „Je to možná největší tragédie za poslední půl století, která město postihla," uvedla po shlédnutí neštěstí primátorka Andrea Turčanová.

Při tragické události zemřelo osm osob, přičemž sedm z nich bylo nalezeno a po osmé se stále pátrá, kterou by měla být žena. Tu hledají psovodi a členové horské služby se speciálně vycvičenými psy. „Vizuální kontrola bytu nic neodhalila. Předpokládá se, že tělo je zcela zavalené," podotkl Kovalík.
Dle předběžných informací výbuch mezi devátým a dvanáctým patrem paneláku zničil vnitřní schodiště, nicméně plameny zasáhly také část domu od šestého podlaží. Horní čtyři patra komplet vyhořela, včetně střechy.

Doposud příčina není jasná, ale hasiči mají podezření, že exploze by mohla souviset s opravou plynového potrubí, z něhož pravděpodobně unikal plyn, který se nahromadil v horních patrech stavby.

Slovenští policisté zadrželi v souvislosti s touto událostí jednatele stavební firmy včetně dělníků, kteří v Mukačevské ulici, kde došlo k výbuchu, prováděli výkopové práce. Policie zahájila vyšetřování pro podezření z trestného činu obecné ohrožení. Evakuováno mělo být asi 220 lidí.

„Horní poschodí jsou ve velmi špatném statickém stavu. Pravděpodobně se bude muset udělat asanace budovy. Je to nejlepší řešení vzhledem k situaci. U jedné poloviny budovy je asanace nutná, u druhé poloviny je ke zvážení. Horní část je ve špatném stavu, tam není co zachraňovat " prohlásil statik Jozef Polák.

Město svolalo na neděli na devátou hodinu ranní obyvatele okolních domů, aby si nechali za účasti revizního technika zkontrolovat svá obydlí. Pokud bude vše v pořádku, bude jim umožněn návrat domů.
Výbuch exploze a celá situace vyvolala mezi občany vlnu solidarity a lidé přispívali do veřejných sbírek stravu, oblečení, další potřebné věci a také finanční pomoc. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová reagovala na postoj veřejnosti k neštěstí tak, že do oficiální sbírky vložila 5 tisíc eur, což je v přepočtu asi 127 tisíc korun. Město zřídilo oficiální transparentní účet na pomoc obětem, na němž bylo v pátek večer více než 50 tisíc eur.