Rusové mají supersonickou zbraň. Dnes si ji mohli prohlédnout Američané

Raketa, která několikanásobně předčí rychlost zvuku a umí za letu měnit výšku a směr a je tím pádem téměř nesestřelitelná. To je pýcha ruské armády raketa Avangard. Prezident Putin ji označuje za převratný vynález srovnatelný s prvním sputnikem.

Díky dohodě START (dohoda o vzájemném snížení strategických zbraní mezi Ruskem a USA), mohli američtí komisaři tuto unikátní zbraň shlédnout na utajované vojenské  ruské střelnici.

Raketa Avantgard je navržena z nových kompozitních materiálů, které odolají teplotám dosahujících 2000 stupňů Celsia. Může nést hlavici o výkonu více než 2 megatony TNT. Když se raketa blíží k cíli, je schopna ostrých vysokorychlostních vodorovných a svislých únikových manévrů za letu, což podle ruských činitelů činí z rakety naprosto nezranitelný cíl pro jakýkoli systém protiraketové obrany

Rusko podle Putina už v únoru zahájila sériovou výrobu rakety a do konce letošního roku by měla být zařazena do výzbroje pluku protivzdušné obrany. Poslední letová zkouška proběhla 26. prosince 2018. Raketa "Avangard", vypuštěná z letecké základny Dombarovsky, úspěšně zasáhla cíl v raketovém testovacím dosahu Kura. Místopředseda vlády Ruska Jurij Borisov o den později prohlásil, že raketa letěla 27krát větší rychlostí než je  rychlost zvuku.

Dohoda START - Strategic Arms Reduction Treaty

Dohoda byla podepsána  8. dubna 2010 v Praze ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem a americkým prezidentem Barackem Obamou. V platnost vešla roku 2011 a je platná do 5.2.2021.
Smlouva obsahuje tyto body:
  • snížení počtu strategických nukleárních hlavic na 1550 pro každou zemi (asi dvě třetiny proti původní dohodě START), ale tento počet může být zvýšen o hlavice nesené bombardéry
  • snížení odpalovacích zařízení a to mezikontinentálních balistických střel a bombardérů na maximum 800, kde bombardér se počítá jako 1 nosič a 1 hlavice i když hlavic nese více.
  • zahrnuje také nová pravidla pro vzájemnou kontrolu,
  • tyto požadavky musí být splněny do 7 let,
  • platnost dohody byla stanovena na deset let,
  • po vzájemné dohodě mohou strany smlouvy o dalších 5 let prodloužit.