Policie zahájila trestní stíhání Jakeše, Vajnara a Štrougala za zneužití pravomoci

Zdroj: Facebook

Československo se podepsáním Mezinárodního paktu o občanských a politických právech zavázalo k jeho dodržování. Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) zahájil trestní stíhání tří vrcholných politiků, kvůli možnému zneužití pravomocí a porušení paktu. Úmluva měla zaručit svobodné opuštění země od roku 1976. Podle policie generální tajemník KSČ Miloš Jakeš, předseda vlády Lubomír Štrougal a někdejší ministr vnitra Vratislav Vajnar byli informováni o dění na hranicích, avšak nic neudělali.

Trestní stíhání začalo kvůli možnému zneužití pravomocí úřední osoby v souvislosti se střelbou proti lidem na hranicích. Lidé, kteří chtěli opustit Československo podle paktu mohli. Úřední osoby ve věku od 89 do 97 let měli této svobodě údajně zamezit.

Československé vnitrostátní předpisy však tuto možnost prakticky vylučovaly. V důsledku nelegálních přechodů státní hranice tak docházelo k úmrtím a závažným zraněním osob, které při samotném útěku nikoho neohrožovaly,

vyjádřila se k situaci policie, která také uvedla, že jmenovaní o incidentech věděli a ze svých vysokých postů mohli situaci zabránit změnou právních předpisů. To ale neudělali. Mluvčí policejního prezidia Lenka Sikorová uvedla, že pachatelům hrozí dvouletý až desetiletý trest odnětí svobody. Jde o trestné činy, tedy nelze je promlčet. Policie zahájila trestní stíhání mužů pro zvlášť závažné zneužití pravomoci úřední osoby.

Před dvěma lety podala Platforma evropské paměti a svědomí trestní oznámení, proto se začalo prověřovat. To vedlo k objevení nových dokumentů, jak uvedl dozorující státní zástupce Tomáš Jarolímek pro ČTK.

Trestní stíhání bylo zahájeno poté, co byly nalezeny klíčové archivní dokumenty, které prokazují, že obvinění byli informováni o střelbě na hranicích a že přímo dávali pokyny ministrům, jaké právní předpisy mají přijmout,

uvedl a dodal, že vyšetřování souvisí se smrtí čtyř německých občanů, kteří zahynuli v letech 1967 až 1986 při pokusu o útěk do Rakouska a Německé spolkové republiky.

Historikové uvádějí, že na československé hranici zemřelo nejméně 266 lidí od roku 1948.