Obchodník koupil nacistické relikvie a daroval je Židům, ti jsou dojati

Ilustrační foto

Před týdnem proběhla aukce v bavorské aukční síni. Vydražila se tam část předmětů spojených s nacismem a nacistickým vůdcem Adolfem Hitlerem. Zakoupil je švýcarsko-libanonský obchodník Abdallah Chatila. Ten je následně věnoval židovské komunitě, což oznámil rabín Menachem Margolin z Evropského židovského svazu (EJA). Dražba byla nejprve velmi kritizována.

Vítěz aukce v síni Hermann Historica uvedl jako důvod ke koupi to, že nechce aby se předměty zneužily k neonacistické propagandě. Utratil v dražbě přes 600 tisíc eur (15,3 milionu korun) a rozhodl se, že zakoupené věci předá židovské komunitě, ať s nimi naloží, jak uzná za vhodné.

Můj postoj je naprosto nepolitický a neutrální,

uvedl Chatila pro švýcarský nedělník Le Matin Dimanche. Za svou vysokou investici získal limitované vydání Hitlerova ideologického díla Mein Kampf, psací stroj používaný Hitlerovou sekretářkou a jeho skládací cylindr z roku 1933, kdy se stal kancléřem Německé říše.

Součástí dražby byl i majetek manželky německého vůdce Evy Braunové nebo páska označující příslušníka slovenské polovojenské organizace Hlinkova garda.

Lidé reagovali velice pozitivně na tento čin, přestože ze začátku byla aukce kritizována. Rabín Margolin mluví o tomto činu jako o pozoruhodné ukázce mravního přesvědčení a pochopení.

Takový ušlechtilý čin laskavosti, velkorysosti a solidárnosti nás v tomto cynickém světě ohromil,

vyjádřil se dále k aukci. Podle něj je to významný čin a osobně mu vyjádřil vděk.