Sáblíková po nemoci zazářila v Polsku

Rychlobruslařka Martina Sáblíková (32) získala na svém dvoustém závodě 50. vítězství Světového poháru. I přes dlouhou pauzu kvůli viróze triumfovala v Polsku v Tomaszówě.

Sportovkyně prohlásila, že umístění na bedně vůbec nečekala. Týden se léčila, spala a odpočívala s nemocí a i přesto dokázala podat takový výkon.

Včera jsem byla poprvé na ledě. Nastupovala jsem s tím, že si jdu hlavně pro body, abych mohla na příštím svěťáku startovat mezi první osmičkou. Vůbec jsem nevěděla, jak pojedu, jestli vůbec dojedu do cíle. Že se to povedlo na bednu, to je neskutečný,

sdělila Sáblíková na audionahrávce pro média. Hned za ní skončila olympijská vítězka v této disciplíně z Pchjongčchangu Nizozemka Carlijn Achtereekteová. Tu česká závodnice porazila o patnáct setin sekundy a udělala nový traťový rekord v čase 4:06,133. Třetí se umístila Ruska Natalja Voroninová.

Před týdnem závodila Sáblíková v Minsku se začínající virózou a dojela čtvrtá v závodu na 3000 metrů. Další den byla devatenáctá na poloviční trati. Tím pádem nebylo jisté zdali česká reprezentantka vůbec nastoupí v Polsku. Nakonec nastoupila v šesté rozjížďce, kterou se dostala až na první místo.

Ačkoli Nizozemka Achtereekteová  skončila jako druhá,  obsadila stejnou příčku i na závodech v Bělorusku, a to ji dostalo do čela hodnocení SP na dlouhých tratích. Pět bodů za ní je Sáblíková.

Pořád se cítím unavená, chce se mi strašně spát. Po tom minulém týdnu jsem schopná úplně bez problémů spát 12 hodin, spala bych i přes den. Nevěděla jsem, co mám očekávat, ale nohy byly odpočaté. Kolikrát když si odpočineš, tak to pak po ledě lítá. Až v posledních dvou kolech mě bolela stehna,

dodala rychlobruslařka. Martina Sáblíková poprvé vyhrála závod na 3000 metrů v rámci Světového poháru v únoru 2007. Letos to bylo 34. vítězství.