Nehoda chemičky na Českolipsku si vyžádala jednu oběť, zasažené sanitky jsou mimo provoz

Zdroj: Aktu.cz

Po explozi kyseliny sírové v areálu firmy Purum v Hamru bylo několik lidí převezeno do nemocnice. Jeden z pacientů dnes svým zraněním podlehl a nehoda má svou první oběť. Dále probíhá vyšetřování a vyslýchání svědků. Armádní chemici dnes v noci odmořovali kontaminované sanitky zdravotní záchranné služby. 

Do mraku výparů kyseliny sírové vjelo šest sanitních vozů, které stojí zaparkované přímo v areálu armádních specialistů, tedy libereckých chemiků.

Jely týmy, který byly v ochranných oblecích, používaly na to i masky, aby nebyly kontaminovaný,

uvedl mluvčí zdravotní záchranné služby Libereckého kraje Michael Georgiev. Při dekontaminaci vozů odebírají chemici zároveň i vzorky. Případu se věnoval desetičlenný armádní tým, který pracoval až pozdě do noci. 

Snaží se zachránit celý interiér sanitky, kde se nachází drahé přístroje. Velitel osádky dekontaminace bojové techniky Jan Borůvka popsal, že ve vozech je spousta drobných materiálů, které se jen těžko dekontaminují. Přirovnal proces k mravenčí práci. Pokud něco nepůjde zachránit, tak skončí ve spalovně.

Policie vyslýchala muže, který vjel v době chemické reakce s nákladním autem do areálu firmy a velmi se podílel na záchraně poleptaných lidí. Při incidentu bylo zraněno osm zaměstnanců firmy a v kritickém stavu zůstává jeden z nich. Zraněno bylo také deset záchranářů.

Pociťovali pálení očí, škrábání v krku, obtíže při polykání,

popsal mluvčí záchranné služby. Jsou v domácím ošetřování a následující den jim bude poskytnuta i psychologická pomoc.