Česko trpí nedostatkem léků pro miminka

Problematika nedostatku léků trvá již od srpna. V České republice chybí léky na bolest a zvýšenou teplotu pro miminka. Paracetamolové čípky (Paralen) a Panadol jsou na trhu nedostupné. Upozornil na to server regionálních Deníků.

Větší děti v tomto případě mohou brát už jiná léčiva, avšak problém nastává u nejmenších. Jen těžko se podá lék ve formě tablet malým dětem, proto se hojně využívají rektální čípky. Ty však nejsou dostupné. Informaci potvrdila mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Barbora Peterová.

Výpadek čípků Paralen 100 byl hlášen od poloviny srpna z výrobních důvodů.

Předpokládaný termín obnovení je konec letošního roku, tedy 31. prosince 2019,

uvedla Peterová. Alternativou byl lék Panadol, který však zmizel z českého trhu ke konci listopadu.

U alternativního léčivého přípravku Panadol BABY, 125MG SUP 10 je z důvodu vysoké poptávky nahlášeno přerušení dodávek k 20. listopadu 2019,

dodala mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Dále uvedla, že nedostpnost léků neznamená, že se nedá v Česku sehnat. Některé lékarny se zásobily a léky mají, avšak o zásobách lékaren nemá SÚKL informace.

 

Náhrada za léky

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) řekl Deníku, že pokud děti nemohou užít lék v podobě tablet, je možné podat léčivo nitrožilně. Slíbil také, že situaci bude řešit:

SÚKL situaci intenzivně řeší a jedná s výrobci.

„Pro skupinu pacientů s tělesnou hmotností 8 až 15 kilogramů a v případě, že perorální podávání léku není vhodné, doporučujeme individuální přípravu v lékárně s příslušnou dávkou ve formě čípků nebo léčivé přípravky s obsahem léčivé látky ibuprofenum ve formě čípků indikované pro děti od 6 kilogramů,” doplnila mluvčí Peterová.

Jedná se například o lék Nurofen pro děti. „Pro skupinu pacientů s tělesnou hmotností vyšší než 15 kilogramů je možné použít dostupný léčivý přípravek Panadol Junior 250 mg čípky,” uzavřela Peterová.