Lobbista Marek Dalík je volný. Soud ve Znojmě ho dnes propustil z vězení

Okresní soud ve Znojmě propustil dnes dopoledne na pět let odsouzeného lobbistu Marka Dalíka. Ten byl odsouzen za podvod při nákupu obrněných vozidel Pandur pro českou armádu. Dalík byl propuštěn po půlce trestu.

„Není obvyklé, když jednání o podmíněném propuštění vzbudí takovou pozornost veřejnosti,“

uvedl soudce při pohledu na plnou soudní síň. Uvedl dále, že Dalík dostal několik kázeňských odměn a také mu byl několikrát krátkodobě přerušen trest. Po dobu trestu pracoval mimo věznici.

Soud se i nadále bude zajímat o Dalíkův život. Pokud by neplnil podmínky předčasného propuštění, soud z toho vyvodí důsledky.

Marek Dalík nastoupil před třemi lety 1.září do vězení.

Na základě dovolání jeho advokátů a také nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který zpochybnil výši trestu, se záležitostí 12. dubna 2017 zabýval Nejvyšší soud. Nařídil lobbistu propustit, soud měl znovu rozhodnout o právním hodnocení skutku. O tři měsíce později vrchní soud vynesl rozsudek, a to pětiletý trest odnětí svobody. Události kolem zákulisních machinací v kauze pandurů vyhodnotil jako podvod, výši peněžitého trestu nechal na čtyřech milionech.

Na začátku listopadu 2017 lobbista podruhé nastoupil do výkonu trestu. Následně Nejvyšší soud odmítl jeho dovolání s tím, že nezjistil porušení zásad spravedlivého procesu. Podobně také Ústavní soud odmítl Dalíkovu stížnost, neměla opodstatnění, jeho ústavní práva nebyla porušena. Letos 10. září si podal žádost o podmíněné propuštění z vězení.