Kolem islandské sopky Askja jsou častá zemětřesení. Kdyby vybouchla způsobí dopravní kolaps celé Evropy.

Askja; Zdroj: Internet

Meteorologové varovali před častými otřesy okolo sopky Askja na Islandu. Za poslední týden bylo zaznamenáno 600 zemětřesení a pokud by sopka vybouchla, mohlo by to ochromit dopravu po celé Evropě, jak uvedli odborníci z webu Severe Weather Europe

Nejsilnější zemětřesení zatím dosahovalo síly 3,4 a v posledních dnech se intenzita i frekvence stupňuje. Meteorologové první otřesy zaznamenali 6.listopadu. Odborníci tvrdí, že zatím není nic, co by symbolizovalo hrozící výbuch.

Série zemětřesení vypadá, že je pouze tektonického původu. Zatím nepozorujeme žádné známky pohybu magmatu v mělkých úrovních sopečné kúry. Co se děje hlouběji, však s jistotou říci nemůžeme,

uvedl Jón Frímann Jónsson z portálu Iceland Geology. Naposledy se sopka ozvala v březnu roku 1875, a to tehdy spustila emigrační vlnu z ostrova. Do té doby spala téměř čtyři sta let.

Poslední výbuch byl v roce 1961, kdy se z praskliny vylilo menší množství lávy. Od roku 2010 se do oblasti vrátily otřesy a její okolí je přístupné veřejnosti jen několik měsíců v roce.

 

Ochromení dopravy 

Pokud by k výbuchu sopky Askja skutečně došlo, tak by podle odborníků mohl popel ochromit leteckou dopravu po celé Evropě na několik dní. Server Severe weather Europe zaměřený na počasí severských zemí znázornil, co by se stalo a kam až by se popel dostal.

Takový případ byl v roce 2010, kdy vybuchla jiná islandská sopka Eyjafjallajokull a na šest dní musel být uzavřen vzdušný prostor, což způsobilo značné ekonomické ztráty.