Řetězce rychlého občerstvení vstupují na trh s náhražkou masa

Zdroj: Twitter Burger King

Vegetariáni si mohou od úterý ve fastfoodu pochutnat na burgeru s náhražkou masa. Řetězec Burger King začal spolupracovat s nizozemsko-britskou společností Unilever, která náhražku dodává. K dnešnímu dni ho začal fastfood nabízet ve dvaceti pěti evropských zemích včetně České republiky. 

Burger nazvaný Rebel Whopper nemá s masem nic společného. Vegetariánská varianta je dostupná například i na Slovensku, v Rakousku, Německu, Španělsku, Itálii, Chorvatsku nebo v Belgii, uvedla tisková mluvčí společnosti Unilever Fleur van Bruggenová pro Novinky.

Kvůli obecnému růstu popularity nejíst maso se trh s náhražkami masa rozjíždí ve velkém. Pro Burger King vyrábí nemasový karbanátek dceřiná firma The Vegetarian Butcher, kterou společnost Unilever koupila teprve před 11 měsíci, jak uvádí deník Financial Times. Ve spojených státech náhražky dodává firma Impossible Foods, která nyní čeká na schválení svých produktů Evropským úřadem pro bezpečnost potravin.

Americké orgány tvrdí, že leghemoglobin je bezpečný

Sojový leghemoglobin z geneticky modifikovaného droždí napodobuje šťavnatost masa. Je obsažený v produktech firmy Impossible Foods a podle amerických orgánů je bezpečný. Než společnost s geneticky modifikovaným produktem vstoupí na evropský trh, bude ještě dodatečně testován.

Burger King však není jediným rychlým občerstvením, které umožnilo svým zákazníkům bezmasou variantu. Řetězec KFC spolupracuje s konkurencí Impossible Foods, kterou je Beyond Meat. Projekt je teprve na začátku a jejich vegetariánská „křidýlka“ jsou teprve testovány ve vybraných pobočkách v USA.

Nejméně interesovaným řetězcem fast foodů, co se týče vegetariánské alternativy je McDonald´s.  Až na konci září letošního roku začal v Kanadě prodávat burgery s náhražkou masa. Spolupracuje rovněž s firmou Beyond Meat.