Koulař Aleš Kisý je mistrem světa na paralympiádě

Zdroj: Facebook Aleš Kisý

Sportovec Aleš Kisý (39) se stal na letošní paralympiádě poprvé za svou kariéru mistrem světa. Původně byl čtvrtý, ale po stížnosti české reprezentace a přehodnocení výsledku skončil na prvním místě. Šampionát v Dubaji je tak pro sportovce přelomový.

Handicapovaný rodák z Trutnova dosud nikdy nedosáhl na zlatou příčku. Zúčastnil se paralympijských her v Londýně, Pekingu, Riu de Janeiru i v Aténách. Loni získal stříbrnou medaili na evropském šampionátu v Berlíně, avšak na zlato ne a ne dosáhnout. Na mistrovství světa v Dubaji to bylo na čtvrté místo. První byl Američan Scot Severn s výsledkem 7,77 metrů, stříbro získal reprezentant Íránu s vrhem v dosahu 7,64 metrů a třetí byl Che Jon Fernandes z Řecka s výsledkem 7,25.

Český reprezentant získal bramboru. Z šesti vrhů měl uznané pouze dva. Stupeň vítězů mu tak utekl o 11 cm. Závod však obnášel spoustu technických nedokonalostí, a tak musely být výsledky přezkoumány znovu, protože česká výprava podala protest.

Podali jsme protest a rozhodčí anulovali výsledky. Potom si celý závod prohlíželi na videu a změnili rozhodnutí hlavního rozhodčí, který chyboval při posuzování správnosti vrhů. Většinu červených praporků uznali za bílé, takže i některé moje pokusy byly platné,

popsal situaci Kisý. Trutnovskému sportovci se tak uznal jeho nejlepší pokus, který měřil 7,93 metrů, což byl lepší výsledek než měl Američan. Byl to jeho nejlepší výkon v kariéře, a tak získal vysněné zlato.

Konečné pořadí koule F53 na MS v Dubaji:
1. Aleš Kisý (ČR) 7,93
2. Scot Severn (USA) 7,77
3. Alizera Mokhtari Hemani (Írán) 7,64
4. Che Jon Fernandes (Řecko) 7,25v zhng